Magyar gazdaság

GKI: Fenntarthatatlan az államháztartás egyensúlya

Az EU átlagánál gyorsabban, de a régió országainak többségénél lassabban fejlődik Magyarország a következő két évben; a 2011. évi adóátrendezés biztosítja az államháztartási hiány 3 százalék alá csökkenését, de nem biztosítja ennek fenntarthatóságát, s hátrányos a gazdasági növekedés szempontjából - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzésében.

A kutatók szerint a magyar gazdaság az idei 1 százalék után jövőre 2,5 százalék körüli ütemben bővül. Az új kormány adóintézkedései nem segítik a növekedést - állapítja meg a GKI. A társasági mérséklése főleg az ország tőkevonzó képességét javíthatja, azonban a jogbiztonság gyengülése ezt véleményük szerint bőven semlegesíti.

Az egykulcsos főleg a magas jövedelműeket kedvezményezi, akik vagy megtakarítanak, vagy az importot növelik (például gépkocsijuk lecserélésével). A "válságadók" viszont kifejezetten visszafogják az érintett ágazatok fejlesztéseit, a bankok hitelezési aktivitását - hangsúlyozzák.

Az adóbevételek bővülése a nyugdíjpénztári felélésével együtt 2011-re biztosítja a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalék alá csökkentését. Ha azonban az Alkotmánybíróság vagy az EU szabályellenesnek minősít néhány törvényt, s ennek hatására a magán-nyugdíjpénztárakból a kormány által tervezettnél lényegesen kevesebben, főleg a nagyobb jövedelemmel, illetve vagyonnal rendelkezők közül csak viszonylag kis számban lépnek át az állami rendszerbe, az megnehezítheti a hiánycél elérését.

A arányában 2,94 százalékos hiánycél formálisan ugyan megfelel a piaci elvárásoknak, s (minimális eltéréssel) az elfogadott konvergenciaprogramnak, de a közpénzügyek mélyén egyensúlyi szempontból kedvezőtlen fordulat megy végbe. Ezt jelzi, hogy az államháztartás (nemzetközi megítélésben kulcsszerepet betöltő, a gazdasági ciklus és az egyszeri tényezők hatásaival korrigált) strukturális deficitje a GKI gyorsbecslése szerint a 2009 évi 3,1 százalék után 2010-re 4,2 százalékra, 2011-re pedig már 5,5 százalékra emelkedik, ami az egyensúly fenntarthatatlanságára utal.

Az egyensúly melletti hosszabb távú elkötelezettséget a konvergencia-program tudná demonstrálni, ha sor kerülne a kiadási oldal rendszerszerű átalakításának meghirdetésére és megkezdésére - jegyzik meg.

A jövő évi árfolyam éves átlagban 270 forint/euró körül lehet, de a költségvetési politika negatív nemzetközi megítélése esetén ennél gyengébb forinttal kell számolni a GKI szerint. Amennyiben a 2011-es költségvetés hiányát "betömő" bármelyik intézkedés kiesik, a piacok igen érzékenyen reagálhatnak - figyelmeztetnek. Ez az árfolyam és az állampapírhozamok ingadozását vetíti előre 2011-re.

A kedvező esetben is csak változatlan szinten marad a GKI szerint, figyelemmel az év során várhatóan meginduló nemzetközi kamatemelésre is. Gyengülő forint esetén viszont kamatemelés sem zárható ki.

Az mérséklődése megtorpan, mivel az energia- és közszolgáltatások árának önkormányzati választások előtti korlátozása inflációs nyomást okoz, amit csak fokoznak a különadók. A lakosság vásárlóerejének emelkedése pedig a korábbinál puhább korlátot állít az áremelési törekvések elé - írja a GKI.

egykulcsos adü felmérés GKI magyar gazdaság orbán-kormány adózás elemzés
Kapcsolódó cikkek