BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsy: Egységes bankadót az unióban!

Erősen monetáris szemléletű, a tagállami hiányok és államadósság csökkentésére koncentráló gazdasági reformterv végrehajtását ígérte az Európai Parlamentben a magyar elnökség nevében Matolcsy György.

Az Európai Unió helyzetének megszilárdítását szolgálja a magyar elnökség összes gazdasági jellegű prioritása - jelentette ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hétfőn Brüsszelben.

Az elnökségi programot az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt bemutatva hangoztatta: Magyarország elkötelezett az erős EU iránt, ehhez pedig nélkülözhetetlen egy erős eurózóna is. Az EP valamennyi magyar prioritást támogatta - szögezte le a miniszter az ülés után tartott sajtótájékoztatón.

Matolcsy György szerint a következő hónapokban „meg kell erősíteni a költségvetési fegyelmet, nagyobb szerepet kell adni az adósságrendezésnek, meg kell erősíteni a nemzeti fiskális kereteket is” - közölte a Hírszerző.

„Nagy viták övezték a bankadó bevezetését, de most már tíz uniós tagállamban létezik ilyen valamilyen formában, ideiglenes vagy, állandó. A bankadó kockázatos, visszatarthatja a bankokat a finanszírozástól, de mind a tíz tagállamban volt egy nagyon fontos érv: a növekedéshez rendbe kell tenni a gazdaságot, megállítani az államadósság növekedését, ez a 2008 előtti konjunktúra feltétele. Ezért a bevételeket célzottan a növekedésre kell fordítani, a magyar elnökség egységes, harmonizált európai bankadót akar” – mondta Matolcsy.

 Egy hasonlattal élve úgy fogalmazott, Keynes alapelvéből kell kiindulni a bankadóval kapcsolatban: „rossz időben” a bankadónak a költségvetés konszolidálását kell szolgálnia, ha pedig minden rendben, akkor a tartalékok felhalmozását.

Az euró árfolyamával kapcsolatban azt mondta, annak nem kell célt kitűzni, a pénzpiac, és az önálló jegybankok alakítják mindenhol, politikusoknak nem lenne tanácsos véleményt megfogalmazni bármilyen árfolyamra sem. „Olyan gazdaságpolitikai közeg kell, amiben növekedés van, gyerekek születnek, így minden árfolyam jó lesz.”

A Tobin-adóval kapcsolatos kérdésekre Matolcsy azt válaszolta, hogy két szempontot kell szem előtt tartani: egyrészt, hogy a pénzügyi válság a bankszektorból ered, a másik, hogy „ne lőjük lábon magunkat”, alapos vizsgálat után lehet a kérdésben dönteni.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.