Előrejelzés. Bizonytalanság övezi még az idei gazdasági folyamatokat, de a növekedés gyorsulása valószínű. A német kereslet ez évben már kissé lassuló bővülése mellett növekedésnek indul a belföldi kereslet is a GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint. A külső egyensúly tovább javul, a GDP-bővülés gyorsul. A magyar gazdaság megítélése, illetve a pénzügyi folyamatok alakulása szempontjából azonban az lesz a döntő, hogy mennyire hiteles strukturális változásokat indít be a kormány a 3 százalék alatti államháztartási hiány középtávú fenntarthatósága érdekében – vélik a kutatóintézetnél.
A magyar gazdaság 2011-ben az EU átlagánál mintegy 1 százalékponttal gyorsabban fejlődik, de a régióban csak Szlovénia és Románia növekedési üteme lesz kisebb a magyarnál – jelzik előre a szakértők. A feldolgozóipar exportorientáltsága fennmarad, de a kivitel bővülése – a német gazdaság lassulása és számos EU-tagállam belföldi keresletet fékező költségvetési kiigazítása következtében – kissé lassul, miközben a belföldi értékesítés emelkedni kezd. Az építőipar visszaesése véget ér, de érdemi növekedés az idén még nem várható – fejti ki a prognózis.
Az infláció tartós további mérséklődése nem valószínű. A magas világpiaci energia-, nyersanyag- és élelmiszerárak, az önkormányzati választások előtt elhalasztott közszolgáltatási áremelések, az EU-támogatással épült közművek megtérülési követelményei ugyanis tartós inflációs nyomást jelentenek. A GKI felmérése szerint a cégek drágítási szándéka is erősödik. A kormány adminisztratív eszközökkel igyekszik ugyan akadályozni az áremelést, de a különféle válságadóknak, az egészséges életmód zászlaja alatt tervezett adóemeléseknek inflációs hatása van – vélekednek az intézetnél. Mindezek alapján 2011-ben éves átlagban kissé 4 százalék feletti (az energia, az üzemanyagok és az élelmiszerek terén ennél nagyobb) drágulás várható.
A minimálbérek 6 százalékos emelése önmagában alig növeli a nettó keresetet, vagyis e körben mintegy 3 százalékkal csökken a reálkereset, de összességében 2011-ben nagy szóródás mellett 2,5 százalékos átlagos emelkedés várható. A reáljövedelem esetében is ezt megközelítő növekedés valószínű, mivel a nyugdíjak reálértékének stagnálását, az egyéb társadalmi juttatások csökkenését csaknem ellentételezi a magánnyugdíjpénztárak reálhozamának kifizetése. A belföldi kereslet bővülése következtében ismét az import növekedhet gyorsabban a kivitelnél. A külkereskedelmi aktívum azonban alig csökken, s a jövedelemkiáramlásnak is határt szab a cégek válságadók miatt is romló profitabilitása. B. D.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.