BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hivatalosan is elismerték: felrobbanhat a japán erőmű

Néhány napja a fukusimai atomerőmű szóvivője visszafogottan ugyan, de kimondta: előfordulhat, hogy felrobban a reaktor. Az atomerőmű 3-as és 4-es blokkjánál dolgozó munkásokat vasárnap már evakuálták, miután szürke füst kezdett felszállni az atomerőmű hármas blokkjából.

A japán hatóságok elrendelták az atomerőműben dolgozó munkások evakuálását, miután szürke füst kezdett terjengeni a sérült hármas blokk felett. A műszerek már azelőtt a nyomás emelkedését regisztrálták a sérült reaktorblokkban. A szóvivő szerint a munkásoknak nem volt más választásuk, mint felhagyni a hűtési munkákkal és visszavonulni a legveszélyesebb zónákból.

Korábban a japán hatóságok úgy nyilatkoztak, hogy lassan stabilizálódik a helyzet a fukusimai atomerőműben. A friss hírek szerint a füst a harmadik blokkból szállt fel, ugyanakkor egyelőre nem mértek magasabb radioaktivitást Fukusima környezetében.

A helyi Kyodo hírügynökség vasárnapi jelentése szerint az ötös és hatos blokknál beindították a hűtést, így állapotuk stabilizálódott. A Bloomberg információi alapján ezekeket a blokkokat hétfőn le is állították. miután 100 Celsius fok alá sikerült hűteni az elemeket. A hármas blokkban azonban még továbbra is 383 Celsius fok körüli a hőmérséklet.

Szintén sikerült rácsatlakoztatni az elektromos hálózatra az egyes és a kettes blokkot, a hármas és négyes blokknál viszont még napokig eltarthat ez a művelet, ezért utóbbiakat folyamatosan hűtik tengervízzel. Az egyébként már biztos, hogy az atomerőművet többé nem indítják újra, már csak azért sem, mert a tengervíz helyreállíthatatlan károkat okozott a létesítményben. Bár a hét végén radioaktív sugárzást mértek Tajvanon egy Japánból érkezett borsószállítmányban, valamint az atomerőmű környékén termelt spenótban és tejben is, annak mértéke egyik esetben sem jelent veszélyt az egészségre.

A földrengéssel és az atomkatasztrófával kapcsolatban minden egy helyen itt olvasható!

A helyzet lassú javulására utal az is, hogy a nagy japán autógyártók sorra jelentik be a hazai termelés újraindítását. A Nissan és a Honda gyáraiban a tervek szerint csütörtökön veszik fel ismét a munkát, a Toyota pedig annyit közölt, hogy a hét közepén indítja újra üzemeinek többségét.

A General Motors azonban két európai gyárában (a németországi Eisenachban és a spanyolországi Zaragozában) is átmenetileg felfüggeszti az autógyártást ezen a héten a japán alkatrészellátás akadozása miatt.

Jengyengítés

Piaci becslések szerint 25 milliárd dollárnak megfelelő jent adtak el a japán fizetőeszköz gyengítése céljából a G7-ek jegybankjai. Az akció hatására a valuta 81 jen környékére gyengült vissza a dollárral szemben. A lépésre azért volt szükség, mert a japán deviza csütörtökön a II. világháború óta a legalacsonyabb szintre, 76 jen közelébe erősödött.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.