Magyar gazdaság

Ismét a görög vész uralja a piacot

A nyugat-európai tőzsdék negatívban nyitottak hétfőn reggel és az euró árfolyama a hétvégén is mintegy két százalékot esett a dollárhoz viszonyítva. A befektetők ismét aggodalmukat fejezték ki az eurózóna jövője iránt, miután szárnyra kaptak azok a hírek, hogy Görögország kilépne a valutaközösségből.

Az elemzői várakozásoknak megfelelően ugyanakkor árfolyameséssel indult a kereskedés hétfőn a főbb európai tőzsdéken. A londoni FTSE-100 index a kereskedés kezdetén 0,49 százalékos, a frankfurti Xetra-DAX 0,44 százalékos, a párizsi CAC-40 0,58 százalékos gyengülést mutatott.

Az euró árfolyama ugyan nem változott jelentősen: 0,3 százalékkal 1,44 dollárra erősödött, miután csaknem két százalékot esett az amerikai devizához képest.

A hétvégén ismét Görögország került a nemzetközi pénzügyi közösség látómezejébe, miután a Der Spiegel német hetilap úgy értesült, hogy az unió vezetői esetleg mégsem zárkóznának el attól, hogy az ország kilépjen a valutaközösségből. A hírt nem erősítették meg semmilyen uniós forrásból, sőt azonnal jöttek a cáfolatok, első körben persze Athénból. Az idegességet jól jelzi, hogy a hétvégére válságcsúcsot hívtak össze az EU pénzügyminiszterei, ahol a görögöknek szánt mentőcsomag eddigi működését tekintették át.

A dolognak két aktualitása is volt, az egyik egy évfordulós, hiszen közel pont egy éve kellett kialakítani a 110 milliárd eurós csomagot, amely az első ilyen típusú hitelcsomag volt a maga műfajában.

Másodsorban, és ez tekinthető a döntő érvnek, azért kellett újból összegyűlnie a görög pénzügyek felett bábáskodó eurokratáknak, mert jövőre járnak le a csomag első futamideje, márpedig úgy tűnik, a görögök addig nem lesznek képesek visszatérni a tőkepiaci finanszírozásra, bármennyire is szerették volna adósságukat már az idén évvégétől innen fedezni. Jövőre várható mintegy 25-30 milliárd eurós lejárat, vagyis mindenképpen tetemes refinanszírozási igénye marad az országnak.

Mindezek tükrében ültek a tárgyalóasztalhoz a pénzügyminiszterek, ahol azokat a pontokat jelölték ki, ami a későbbi adósságrendezést illeti: egyfelől kijelentették, hogy kizárt Görögország kilépése az eurózónából, másfelől azt sem engedik, hogy a magánbefektetők felé fönnálló adósságtörlesztést átütemezzék a görögök (nyilván ez kínos lenne az egész eurótérségnek).

Viszont az uniós hitelcsomag feltételein könnyíteni fognak, valószínűleg a megállapított kamatot szállíthatják le, és a törlesztést is elnyújthatják a görögök, igaz ez a lehetőség az eredeti megállapodás szerint is fennállt. A luxemburgi és a brit pénzügyminiszter úgy nyilatkoztak a Financial Timesnak, hogy arra számítanak, hogy a görögöket további készpénzzel is ki kellhet segíteni, vagyis egy második csomag összerakását sem zárják ki.

valutaunió Luxemburg eurozóna drachma Görögország euró
Kapcsolódó cikkek