BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Időzavarban a költségvetéssel

A várakozással ellentétben a szerdai kormányülésen sem készült el a 2012-es költségvetés tervezete. Eközben egyre több számadat szivárog ki, amelyek szerint újabb adóemelésekre és bérbefagyasztásra készül a kormány. Az elemzők pesszimisták.

Időt kért a kormány a büdzsé elkészítésére. A szerdai kormányülés után némaságba burkolózott a kabinet a jövő évi költségvetés részleteit illetően, pedig az eredeti tervek szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter már tegnap tájékoztatta volna a sajtót a tervekről. Információink szerint azonban erre valószínűleg csak pénteken kerülhet sor. Ez a dátum pedig azért különösen fontos, mert a parlamenti szabályok szerint ez a nap, szeptember 30-a a végső határidő, ameddig be kell terjeszteni a büdzsét.

Bár a kormányzati kommunikációban konkrétumok továbbra sem sűrűn hangoztak el, a kiszivárgó, meg nem erősített hírek újabb, eddig nem várt adóemelésekről szólnak. Az egyik legfontosabb változás lehet a regisztrációs adó emelkedése, amit az [origo] szelőztetett meg. Ennek hatására az állam adóbevétele 20 százalékkal gyarapodhat, ez csaknem 7 milliárd forint többletbevételt jelentene. A cégautóadót 40 százalékkal emelnék meg. A személyi jövedelemadónál pedig a korábbi tervekkel ellentétben elképzelhető, hogy nem nullszaldós lesz az átrendezés, hanem 110 milliárd forint jövedelmet von el az állam.

Az adóváltoztatásokról beszélt Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának elnöke is az MTV-nek adott nyilatkozatában. Ebben azt magyarázta: azért, hogy felkészüljenek az euró árfolyamának változására, valamint az esetleges újabb

válságjelenségekre, az áfa két százalékpontos megnöveléséből származó, 150 milliárdosra várt többletbevételt tartalékba helyeznék. Megerősítette azt is, amit sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő bejelentett: a kormány több tervet is készített, más-más euróárfolyamokkal számolva. A legvalószínűbb Rogán szerint a 265-ös árfolyammal kalkuláló, de van olyan is, amely szerint tartósan 300 forint körül maradhat az euró.

Kevésbé optimistán várja a jövő évet a piac. A GKI Gazdaságkutató Zrt. prognózisa úgy fogalmaz: ahhoz, hogy az adóváltozások után senkinek se csökkenjen a nettó jövedelme, átlagosan közel 7 százalékos bruttó béremelés kellene, a reálszinten tartáshoz pedig mintegy 11 százalékos. Ez azonban valószínűtlen szerintük, vagy ha a cégek egy része látszólag vállalkozna is ilyen lépésre, akkor ezzel együtt csökkentené vagy szürkítené a foglalkoztatást. Az elemző cég várakozásai szerint mintegy 2,5 százalékkal csökkenhet a reáljövedelem jövőre, a fogyasztás 3 százalékkal eshet vissza, a legrosszabbul pedig a bruttó 140-150 ezer forint alatt keresők járhatnak.

A kiadási oldal változásairól még kevesebb információ jelent meg, az azonban valószínűnek látszik, hogy az állam sokat próbál magán spórolni. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter nemrég még arról beszélt, hogy a 300 milliárdos megtakarításból 250 az államapparátuson jöhet létre, a mostani tervek már nem ennyire ambiciózusak. Az szinte teljesen biztos, hogy létszámleépítés és bérbefagyasztás jön a közszférában, azonban kérdés, hogy ebből összejön-e 100 milliárd forint. Spórolhatnak az utazási kedvezményeken is, legalábbis az [origo] szerint az idei 109 helyett 2012-ben már csak 93 milliárd forintot adna az állam a tömegközlekedési vállalatoknak a kedvezményes utazások árának a pótlására.

Kórház-államosítás még ősszel?

A parlament még az őszi ülésszakon elfogadhatja a törvényt arról, hogyan adják át a kórházakat az önkormányzatok az államnak. Ezt Rogán Antal mondta el a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.

A közgyűlés itt döntött arról, hogy megkezdődhet a budapesti kórházak átadásának folyamata, Tarlós István főpolgármester pedig arról beszélt, hogy csak akkor írja alá a végleges megállapodást, ha az nem jelent anyagi kárt a városnak. Az önkormányzati intézmények átvétele a kormányülésen is téma volt. Lapunk információi szerint a megyei intézmények januártól, a városiak pedig már az ősszel átkerülhetnek az államhoz.

Az általános és középiskolák szinte mindegyikét, de a kevésbé merész tervek szerint is a nagy részüket átvenné az állam a következő tanévtől. Ezt két törvény szabályozhatja, az önkormányzati, valamint az oktatási koncepció – információink szerint ez utóbbi is a tegnapi kormányülés témái közt volt. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a távirati irodának azt nyilatkozta: nincs akadálya annak, hogy még ezen a héten bemutassák a nyilvánosságnak a terveket.



Sztojcsev Iván Kórház-államosítás még ősszel? A parlament még az őszi ülésszakon elfogadhatja a törvényt arról, hogyan adják át a kórházakat az önkormányzatok az államnak. Ezt Rogán Antal mondta el a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.

A közgyűlés itt döntött arról, hogy megkezdődhet a budapesti kórházak átadásának folyamata, Tarlós István főpolgármester pedig arról beszélt, hogy csak akkor írja alá a végleges megállapodást, ha az nem jelent anyagi kárt a városnak. Az önkormányzati intézmények átvétele a kormányülésen is téma volt. Lapunk információi szerint a megyei intézmények januártól, a városiak pedig már az ősszel átkerülhetnek az államhoz.

Az általános és középiskolák szinte mindegyikét, de a kevésbé merész tervek szerint is a nagy részüket átvenné az állam a következő tanévtől. Ezt két törvény szabályozhatja, az önkormányzati, valamint az oktatási koncepció – információink szerint ez utóbbi is a tegnapi kormányülés témái közt volt. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a távirati irodának azt nyilatkozta: nincs akadálya annak, hogy még ezen a héten bemutassák a nyilvánosságnak a terveket. Két százalék alatt A magyar gazdasági növekedés kicsivel alacsonyabb lesz az idén, mint 2 százalék, így valamivel a kormányzat korábbi becslése alatt alakulhat – mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a CNBC tévétársaságnak.

A 2012-es tervek kapcsán korábban Matolcsy György azt mondta: 1,5 százalék a terv, de 2 százalék körüli adattal volna elégedett. Ez is pesszimista várakozás azonban ahhoz képest, amit szeptember elején Orbán Viktor mondott: a miniszterelnök 2,8 százalékos növekedést látna szívesen.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.