BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stagnálást valószínűsít a Nemzeti Bank

Stagnáló gazdaságot és 5,6 százalékos átlagos éves inflációt valószínűsít 2012-re az MNB tegnap közzétett inflációs jelentése, amely szerint a növekedés egyetlen forrása az export marad, belföldi keresletben nem lesz fordulat, a kormány által kitűzött hiánycél pedig várhatóan még a tartalékok törlésével sem érhető el. Az infláció 2013 első felében sülylyedhet 3 százalék alá.

A jelentés GDP-re és inflációra vonatkozó sarokszámait (0,1 százalékos GDP-növekedés és 5,6 százalékos átlagos fogyasztóiár-emelkedés 2012-ben) Simor András MNB-elnök már a keddi kamatdöntést követően ismertette. A GDP-prognózis a decemberi jelentéshez képest nem változott, az inflációs előrejelzés 0,6 százalékponttal emelkedett a három hónappal korábbihoz képest. (A napokban közzétett friss prognózisok közül a Századvégé is 0,1 százalékos növekedést valószínűsít 2012-ben, a Pénzügykutató elemzői szerint viszont 0,7 százalékkal, a GKI előrejelzése szerint pedig 1,5 százalékkal zsugorodik az idén a magyar gazdaság.)

Az infláció év eleji megugrása – januárban a KSH szerint 5,5, februárban 5,9 százalékos volt az átlagos éves drágulás – az MNB szakembereit is meglepte, az áfaemelés áthárításának mértéke ugyanis meghaladta a decemberi inflációs jelentésben szereplő prognózist, amely a 2009. júliusi, szerényebb hatást vette alapul. A válság előtti időket idéző, magasabb arányú áthárításnak több oka is lehetett az MNB elemzői szerint: egyrészt januárban eleve jellemzőbbek az átárazások, mint a nyár közepén, másrészt a kiskereskedelem profithelyzete és a csökkenő kereslet nem tette lehetővé a 2 százalékpontos áfaemelés „lenyelését”.

A következő hónapokban az áremelkedés üteme az MNB szerint lassulhat, miután az inflációs várakozások mérséklődtek, és a gyenge kereslet továbbra is korlátozhatja az áremelési terveket. A prognózis szerint az infláció a 3 százalékos jegybanki célt 2013 első felében, az indirekt adóemelés hatásának kiesése után érheti el. Az alap-előrejelzés az olajárak folyamatos csökkenésével számol, a tartósan magas olajár „érdemben rontja” a kilátásokat: ebben az esetben az infláció 2013-ig nem csökkenne a 3 százalék alá, amit a jelenlegi kamatszint tartásával kellene ellensúlyozni.

A költségvetési hiány a friss prognózis szerint a GDP 0,9 százalékának megfelelő szabad tartalékok törlésével sem szorítható 3 százalék alá. 2012-ben az egyensúlybiztosítási tartalékban zárolt 52 milliárd forintos kiadási előirányzat törlésével 2,9 százalékos lehet a hiány. A magánnyugdíjpénztári tagok visszalépése ugyanakkor pozitívan hathat az egyenlegre: teljes körű visszalépésnél a javulás elérheti a GDP 0,7 százalékát.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.