BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Indul az okos mérés tesztje

Júliustól 20 ezer áram-, 3 ezer gáz-, ezer víz- és ezer távhőokosmérő felszerelésével indul az egymilliárd forintba kerülő okos mérés kísérleti projekt. A felhasználó és a szolgáltató között kétirányú kommunikációt lehetővé tévő eszköz használatának fő célja az energiafelhasználás csökkentése.

Az EU ajánlása szerint hatékonyságnöveléssel 2020-ra 20 százalékkal kell csökkenteni az energiafelhasználást. Ott, ahol e cél elérését az okosmérők használata segíti, e készülékeket 2020-ig fel is kell szerelni a felhasználók 80 százalékánál. A magyar áramtörvény felhatalmazta az energiahivatalt az előkészítésre, a hálózati társaságokat pedig egy kísérleti projektre. Utóbbiak 550 településen 12 ezer fogyasztási helyet – főként háztartásokat –

választottak ki részvételre. A teszttől arra várnak választ, hogyan ültethetők át a hazai gyakorlatba a külföldi megoldások, a fogyasztók kihasználják-e az okosmérők képességeit, élnek-e az új tarifaajánlatokkal, a szolgáltatók hogyan viselkednek, együttműködnek-e. A műszaki tapasztalatokról ez év végén, a felhasználói viselkedésről jövőre készül összegzés, a program 2014 márciusában zárul. n VG

Több száz milliárdos tétel

Az okos mérést akkor érdemes bevezetni, ha nagyobb megtakarítást hoz, mint amennyibe kerül, ám a hazai háztartások megtakarítási lehetőségei sokkal korlátozottabbak, mint a náluk sokkal több energiát használó nyugatiaké. A magyarországi rendszer több száz milliárd forintba kerülne, ennek részeként egy okosmérő ára 100 euró körüli. Akárhogyan is alakul a szabályozás, végül mindent a fogyasztó fizet.


-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.