Hadgyakorlattal és a Hormuzi-szoros lezárásának újbóli felvetésével reagált Irán a hivatalosan vasárnap életbe lépett uniós olajembergóra tegnap. Hétfőn az ország központi bankjának elnöke erősítette meg: Irán nem hátrál meg, és a passzív helyett aktív ellenállást választ, majd – mindezt nyomatékosítandó – a vezérkari főnök nagyszabású hadgyakorlatól adott hírt, ahol több ezer kilométeres hatótávolságú rakétákat is kipróbálnak majd.
„Az Európai Unió országai az embargót megelőzően sem importáltak számottevő mértékben iráni kőolajat, tehát önmagában ennek nincs érdemi gazdasági hatása. A lépés inkább jelképes, az Egyesült Államok melletti politikai kiállás szimbóluma” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Hegedűs Miklós. A GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette: Iránnal jobbára ázsiai országok, köztük Kína és Japán kereskednek, és ezek a kapcsolatok is rendszerint barterszerződések, vagyis Irán nem pénzt, hanem például gyógyszert és élelmiszert kap az olajért cserébe.
Hegedűs rámutatott: az utóbbi időszak gazdasági lassulása miatt a kőolaj globális kereslete meglehetősen visszafogott. Emiatt és a felhalmozott készletek nagy mennyisége miatt tehát ha lett is volna jelentős iráni olajimport Európában, az is könnyen pótolható lenne most a világ más régióiból. A politikai kardcsörgetésnek tehát nincs komoly gazdasági vonatkozása.
A szűken vett olajkereskedelmen túl lényegesebb kérdés az ügyvezető igazgató szerint az, hogy Irán honnan szerzi be a kitermeléséhez szükséges technológiát. Az embargó ugyanis az olajipari szektorban használatos berendezések, alkatrészek szállítását is tiltja. „Az iráni olajipar döntően európai technológiára épül. Ha ezekhez a rendszerekhez Irán nem tud alkatrészeket, részegységeket vásárolni, akkor hosszabb távon nem lesz képes fenntartani termelési szintjét. Ez pedig a barterszerződések miatt kevesebb gyógyszert, élelmiszert jelenthet az irániaknak, így a technológiatranszfer tilalma miatt komolyabb bajban van Teherán, mint amiatt, hogy az EU ezután már hivatalosan nem vásárolhat tőle olajat” – jelentette ki Hegedűs, aki szerint az alkatrészek kerülő utas beszerzése, az esetleges technológiaváltás alternatíva lehet. Ám ebben Kína lehetne a partner, és Peking nem biztos, hogy vállalja a jogsértő segítést.
A Buda-Cash Brókerház elemzője hozzátette, hogy a piac már beárazta az Iránnal kapcsolatos fejleményeket: az embargó és a válaszlépés hírére a következő havi lejáratra szállított olaj ára mindössze 20-30 centet változott. Vagyis lényegében nincs számottevő elmozdulás, a piaci szereplők nem idegesek az események miatt – vélekedett a szakértő.
A Buda-Cash Brókerház elemzője hozzátette, hogy a piac már beárazta az Iránnal kapcsolatos fejleményeket: az embargó és a válaszlépés hírére a következő havi lejáratra szállított olaj ára mindössze 20-30 centet változott. Vagyis lényegében nincs számottevő elmozdulás, a piaci szereplők nem idegesek az események miatt – vélekedett a szakértő.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.