BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Moszkvának sokat ér Kijev

Tizenötmilliárd dolláros kötvényvásárlással, megharmadolt gázárakkal és eltörölt kereskedelmi akadályokkal bírná rá Moszkva Kijevet arra, hogy végképp tegyen le az EU-hoz történő közeledéséről. Az ukrán ellenzék előrehozott választásokat követel

Az Ukrajna és az Európai Unió társulási szerződésének elmaradása miatt folytatódó kijevi tüntetések árnyékában igyekezett tegnap dűlőre vinni Vlagyimir Putyin orosz és Viktor Janukovics ukrán elnök a két ország kapcsolatának sorsát. A megbeszélések után a lenta.ru szerint bejelentették: Oroszország 15 milliárd dollárt használ fel az orosz Nemzeti Jóléti Alapból arra, hogy abból ukrán értékpapírokat vásároljon. A lépést már előrevetítette, hogy hétfőn a Bloomberg hírügynökség meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Janukovics éppen ekkora hitelt kért orosz kollégájától, az erről folyó tárgyalások tényét pedig megerősítette az orosz pénzügyminisztérium.

Más is volt Putyin tarsolyában: a RIA Novosztyi beszámolója szerint bejelentette, hogy Ukrajna az eddigi árnak a harmadával olcsóbban kapja az orosz gázt. Erről megállapodást is aláírt az eladó Gazprom és a vevő Naftohaz. A lépéssel Kijevnek az a kérése teljesült, amely szerint felül kellene vizsgálni a két ország közötti, 2009-ben aláírt, de a vevő megítélése szerint számára hátrányos feltételekkel kötött gázvásárlási szerződést. Az abban rögzített ár ukrán források szerint az egyik legmagasabb Európában.

Az új ár 268,5 dollár ezer köbméterenként, miközben az elmúlt hónapokban több mint 400 dollár volt a tarifa. Az alacsonyabb árral éves szinten Timothy Ash, a Standard Bank londoni elemzője szerint mintegy 3 milliárd dollárnyit takaríthat meg Ukrajna.

A 268 dolláros ár megadása nem új gondolat: már augusztus közepén felmerült, hogy Ukrajna megkapná, de cserébe át kell engednie a Gazpromnak az ukrajnai gázszállító rendszer irányítását. Erről 2012 decemberében kellett volna szerződés aláírni, de az aktus elmaradt. Az orosz társaság régóta szeretne ellenőrzés szerezni az ukrán gázszállítás felett, akár úgy is, hogy a gázrendszer korszerűsítésére költött pénze fejében jutna tulajdonhányadhoz, de az ukrán törvények szerint az érintett infrastruktúrának állami kézben kell maradnia. Az üzemeltetés átadása ezzel a törvénnyel nem ütközik, de az ukrajnai energiaellátás egy másik ország állami vállalatától függött volna.

A tegnapi hír nem említi a gázhálózatot, amely vélhetőleg nem került le a terítékről, de most más került a mérleg másik serpenyőjébe. A hírügynökség szerint moszkvai várakozások szerint Oroszország akkor csökkenti az Ukrajnának eladott gáz árát, ha Ukrajna vállalja, hogy az orosz-fehérorosz-kazah vámunió tagjává válik. Ezzel kapcsolatban nem tiszta a kép, mert Putyin a tárgyalások előtt azt mondta, hogy a vámunió nem lesz a megbeszéléseik témája. A tárgyalások után azt viszont bejelentették, hogy elfogadtak egy cselekvési tervet, amelynek a részeként az idén és jövőre megszűnnek a két ország kereskedelmében lévő korlátozások.

Az uniós társulási szerződés aláírásának elmaradásába belenyugodni nem akaró ukrán ellenzék jövő márciusra előrehozott választásokat követel, ezt Vitalij Klicsko, az Ütés (UDAR) ellenzéki párt vezetője jelentette be.

Nőtt a magyar–ukrán külkereskedelem

Az ukrán–magyar külkereskedelmi forgalom tavaly 3,8 milliárd dollárt tett ki, az idén augusztus végéig, a magyar export 10 százalékos növekedése mellett, 9 százalékkal nőtt a forgalom – mondta Szijjártó Péter társelnök, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára a Magyar-Ukrán Gazdasági Vegyesbizottság ülése utáni sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

Az ukrán társelnök, Alekszandr Szenj agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterhelyettes a gazdasági kapcsolatokról szólva kiemelte a kkv-k tapasztalatcseréjét, a turizmust és az atomerőművekben termelt ukrán villanyáram exportját.

Az ukrán társelnök, Alekszandr Szenj agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterhelyettes a gazdasági kapcsolatokról szólva kiemelte a kkv-k tapasztalatcseréjét, a turizmust és az atomerőművekben termelt ukrán villanyáram exportját.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.