Elsősorban az energiaárak zuhanása miatt került negatív tartományba a fogyasztói árindex, de az élelmiszerárak stagnálása sem tudta felfelé húzni az inflációt. Csak a szolgáltatások ára emelkedett az Eurostat szerint.
A folyamatosan csökkenő energiaárak, a kereslet hiánya és a stagnálás közelében lévő euróövezeti gazdaság miatt egyre nagyobb esélye van egy deflációs spirál kialakulásának. Öt éve nem volt példa arra, hogy az eurózónában csökkenjenek az árak. Vagyis a friss inflációs szám már nagyon komoly figyelmeztetést jelent az Európai Központi Bank számára, amely bizonyosan nem tudja elérni középtávon a 2 százalékos inflációs célját.
A gyengülő gazdaság és a csökkenő árak azonban sokkal többről szólnak már. Mostanra valós esélye alakult ki annak, hogy az euróövezet az árak tartós esésével nézhet szembe a következő időszakban, és egy Japán-típusú defláció is kialakulhat, amely elveszett évtizedet hozhat a valutaunió gazdasága számára.
Az EKB elemzők szerint nem habozhat tovább: széleskörű eszközvásárlási programot kell hirdetnie, vagyis államkötvények vásárlásába kell hirdetnie, hogy legyőzze a deflációs fenyegetést. (Sokan úgy vélik, hogy ehhez fiskális élénkítésnek is kell társulnia, hogy támogassák a keresletet.) Ha az eszközvásárlási program bejelentése elmarad, akkor semmi sem mentheti meg az eurózónát a deflációtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.