BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassú a régiónk konvergenciája

A válság előtt sok régiós ország gyorsan növekedett, de az elmúlt években szinte teljesen megállt a felzárkózás az eurótagokhoz. Magyarország azonban már a krízis előtt sem teljesített jól, és várhatóan a jövőben is lassú marad a konvergencia.

A legtöbb közép-kelet-európai uniós tagországnak – akik 2004-ben vagy azt követően csatlakoztak az EU-hoz – az elmúlt tíz évben sikerült jelentős reálkonvergenciát elérnie azokhoz az országokhoz képest, amelyek már a belépés pillanatában, vagyis 2004-ben az euróövezet tagjai voltak.

Erre a következtetésre jut az Európai Bizottság egyik tanulmánya, ám a szerzők azt is megállapítják, hogy a felzárkózás a válság óta lelassult. A 2008 előtti gyors növekedést részben a beruházási boom támogatta, ez azonban a krízist követően már nem volt jellemző. Az exportot tekintve ugyanakkor erősen integrálódtak a régi eurótagokhoz.

Az egyes országok teljesítménye nagyon eltérően alakult. Bulgária, Észtország, Litvánia, Lettország vagy Románia gazdasága például gyorsan közeledett a fejlettebb országokéhoz 2004 és 2008 között, Magyarország azonban már a válság kitörése előtt sem tudott érdemi felzárkózást felmutatni.

A legtöbb országban a belföldi fogyasztás és a beruházások húzták a növekedést 2008 előtt, hazánkban azonban már akkor is inkább a nettó export lendítette felfelé a GDP-t – miután a magas költségvetési hiány lefaragása komoly növekedési áldozattal járt már a válság előtt is.
A növekedés a régióban a második ötéves periódusban jóval lassabb lett.

Az adatok szerint 2009 és 2014 között még a balti államok sem tudtak érdemi növekedést elérni, pedig gyorsan stabilizálták a gazdasági helyzetüket a válság kirobbanása után. Igaz, a 2009-ben elszenvedett két számjegyű visszaesést sokkal nehezebb leküzdeniük, mint a többi tagállamnak az ennél jóval kisebb recessziót. A válság utáni ötéves periódusban csak Lengyelország és Szlovákia gazdasága tudott érdemben növekedni, amiben fontos szerepet játszott, hogy a lengyeleknél nem esett vissza a GDP.

Összességében a válság előtti öt évben a közép-kelet-európai tíz ország sokkal gyorsabban növekedett, mint az eurótagok, így sikerült reálkonvergenciát felmutatni minden országnak, a következő periódusban viszont sokkal rosszabb volt a helyzet, miután sem a közös valutát használó, sem a felzárkózó országoknál nem láthattunk érdemi gazdasági növekedést.
Az Európai Bizottság szakértői szerint a konvergencia lelassulása külső és belső tényezőkkel is összefügg: a fogyasztás és a beruházások csökkenése mellett a kormányoknak le kellett építeniük a finanszírozási költségeket, amelyek a válság során nőttek meg. A belső kereslet növekedési hozzájárulása csökkent, így az export segíthette a bővülést. Az euróövezeti adósságválsághoz kapcsolódó recesszió azonban az egész kontinens növekedésére rányomta a bélyegét.

A következő évek sem lesznek könnyűek a növekedés szempontjából. Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza a Világgazdaságnak azt mondta, hogy Magyarország a következő években átlagosan 1 százalékponttal bővülhet gyorsabban az euróövezetnél, vagyis ekkora a növekedési többletünk. „Igaz, ez az egyik legalacsonyabb a régióban, de ahhoz elég, hogy közelebb kerüljünk az euróövezethez” – mutatott rá Balatoni.

Az Európai Bizottság tavaszi országjelentése szerint Magyarország potenciális növekedése lassabb, mint a régiós társaké. Lengyelországban 3, Szlovákiában 2,5 százalékos a gazdaság növekedési képessége, nálunk azonban nem éri el a 2 százalékot sem, és középtávon sem számíthatunk javulásra. Csehországot azonban megelőzzük, mert náluk alig haladja meg a potenciális GDP az 1 százalékot.

Igaz, nekik nehezebb lehet növekedni, miután közelebb lehetnek a technológiai élvonalhoz, mint Magyarország. A cseh egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson az EU-átlag 84 százalékát tette ki, miközben a magyar 68-at. Ugyanakkor a velünk azonos fejlettségű közép-európai országok gyorsabb növekedésre számíthatnak középtávon.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.