BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderül, miért lassul a gazdaság növekedése

Ma pontosan kiderül, hogy miért lassult le a magyar gazdaság növekedési üteme a második negyedévben.

Az első negyedéves 3,5 százalékról 2,7-re esett a GDP-bővülés, amit a Központi Statisztikai Hivatal elsősorban a kis súlyú mezőgazdaság termelésének visszaesésével magyarázott. (Ennél lassabb növekedésre utoljára 2013 harmadik negyedévében volt példa.) Szőkéné Boros Zsuzsanna, a KSH főosztályvezetője az előzetes adatok ismertetése után lapunknak azt mondta, hiába kicsi egy szektor súlya, ha rosszul teljesít, akkor képes befolyásolni a GDP-növekedést.

Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza a Világgazdaságnak azt mondta, hogy nem fog nagymértékben változtatni a KSH az előzetes közölt GDP-növekedési ütemen. – Jól alakult a fogyasztás, a külkereskedelem és az ipar is, ráadásul a beruházások is nőttek, vagyis a felfelé mutató kockázatok nőttek – fejtette ki a szakértő, de szerinte ennek ellenére sem lesz érdemi módosítás.

Szőkéné Boros Zsuzsanna szerint az ipari termelés jelentősen növekedett április és június között is, de nem olyan nagy mértékben, mint az első negyedévben. Termelési oldalról elsősorban az ipar támogathatta a növekedést, de a szolgáltatások is hozzájárultak a bővüléshez. Felhasználási oldalról a fogyasztás, a beruházások és az export is segíthetett, vagyis elemzők szerint a készletek mutathattak csökkentést. Több elemző azzal is magyarázza a növekedési ütem lassulását, hogy egy évvel korábban kiugró mértékben 4,1 százalékkal nőtt a GDP, vagyis a bázishatás nehezítő körülmény volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.