BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fékezett egy kicsit a kiskereskedelem

Augusztusban 4,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az első becslés csökkenő növekedési ütemet jelez, hiszen a korábbi hónapokban (2014. október óta) nem volt öt százalék alatt a mutató. Júniusban és júliusban 6 százalék feletti szinttel lehetett találkozni. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 7,4 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Az elemzők szerint kiszámítható volt a lassuló növekedés.Tavaly augusztus vége volt a valóban végső határideje az online pénztárgépek bekötésének, így a bázishatás már lecsengőben van. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy a kiskereskedelem jóval nagyobb ütemben bővül, mint a reáljövedelem vagy a gazdaság teljesítménye. Ugyanakkor szerinte a kiskereskedelmi forgalom bővülését segíti a reáljövedelmek növekedése is.

A kereskedelmi forgalmat érthető módon az üzemanyag húzta, hiszen augusztusban a nyaralások miatt emelkednek a háztartások benzinre fordított kiadásai is. A kiskereskedelem bővlési ütemének augusztusi visszaesésénél is érdekesebb, hogy az elmúlt hónapokban hogyan ingadozott az élelmiszer árufőcsoport volumenének alakulása, amely a teljes kiskereskedelmi forgalom majd felét adja. Augusztusig ez az árufőcsoport 3,8 százalék növekedést mutat, amely messze alul marad a teljes kiskereskedelemben mért 6,1 százalékos növekedésnél. Vagyis a teljes kiskereskedelemben a húzóágazat az iparcikk és az üzemanyag volt, messze túlszárnyalva a teljes piac átlagát. Nyitott kérdés, hogy az online kasszák hatása mennyire volt erős ez utóbbi két szegmensre.

Az élelmiszer-piaci forgalom jelentős részét nemzetközi és nagy magyar láncok adják, ezek transzparens működése semmilyen „játékteret” nem adott a szürke- vagy feketekereskedelemnek, ezért a kasszák adóhivatali bekötése ezen a piacon nem is mutatott túl nagy nyomást. Ennek köszönhető, hogy a gyengébb kiskereskedelmi hónapokban az élelmiszer-fogyasztás volumene alig nőtt. Ilyen volt például az április és a május. Ebben a két hónapban az élelmiszerhez képest az iparcikkek már-már megmagyarázhatatlan növekedést mutattak, bár tény, hogy a banki devizahitel-elszámolásból ebben az időszakban a háztartások kaptak vissza jelentős összegeket, amelyeknek egy része visszafolyhatott a kereskedelembe tartós fogyasztási cikkek vásárlásán keresztül.

Gyorsuló Európa

Augusztusban az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 2,3 százalékkal, az EU-ban pedig 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, míg júliusban az euróövezet 19 tagországában 0,6 százalékos, az Euró­pai Unió 28 tagállamában pedig 0,4 százalékos volt a havi kiskereskedelmi forgalomnövekedés. Az egy évvel korábbihoz képest a legnagyobb forgalomnövekedést Romániában (8,5 százalék), Írországban (7,7 százalék), Lengyelországban (5,7 százalék), valamint Észtországban és Lettországban (5,5 százalék) regisztrálták augusztusban.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.