BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

GDP-adatokra vár a piac

A hét elején az inflációs, a hét végén a magyar GDP-mutatóra érdemes figyelnünk.

Kedden teszi közzé a KSH az októberi inflációs adatokat. Az OTP elemzői szerint negatív maradhatott az éves bázisú fogyasztói árindex. Az üzemanyagok ára ismét csökkenhetett havi összevetésben, ezzel (is) összefüggésben az élelmiszerek esetében továbbra sem látják jelét az árnyomás erősödésének. A feldolgozott élelmiszerek éves árindexe sorozatban tizennegyedik alkalommal lehetett negatív, ilyenre korábban nem volt példa. Visszafogottan alakul az iparcikkek inflációja is, miközben a piaci szolgáltatások esetében az áremelkedés üteme egyértelműen mérséklődött az év második felében. Összességében az OTP előrejelzése szerint a volatilis tételektől és a kormányzati intézkedésektől tisztított, az alapfolyamatokat a legjobban megragadó inflációs mutató a szeptemberi 0,84 százalékról 0,6 százalékra mérséklődhetett.

Mindezek alapján érthető a jegybank törekvése, hogy tovább lazítson a monetáris kondíciókon. Különösen annak tükrében, hogy a legutóbbi, szeptemberi inflációs jelentésben szeptemberre várt –0,2 százalékos infláció alulteljesült, az októberre vonatkozó 0,2 százalékos prognózis esetében pedig még nagyobb lehet az eltérés – vélik a bank elemzői.

Jelentős várakozás előzi meg a pénteken megjelenő GDP-adatot. A piacon szinte egyöntetű a vélekedés, hogy mérséklődhetett a GDP növekedési üteme a harmadik negyedévben. A lassulás főként az ipar és az építőipar gyengébb teljesítményének köszönhető (előbbi termelése negyedéves összevetésben 0,7 százalékkal, utóbbié kb. 4-5 százalékkal csökkent), míg a piaci szolgáltatások esetében folytatódhatott a robusztus növekedés. A kormányzati teljesítmény esetében bővülést vár az OTP, a mezőgazdaság hozzáadott értéke pedig éves bázison továbbra is jócskán negatív lehetett. Az idei év egészében 2,9 százalékos GDP-növekedést prognosztizál a bank elemzőcsapata, a 2014-es 3,6 százalékot követően, jövőre pedig 2 százalék környékére lassulhat a GDP bővülése, főként az európai uniós források visszaesésének következtében. A GDP várt lassulása szintén lazább monetáris politika irányába mutat.

Magyarország mellett a legtöbb EU-tagországban is megjelenik az előzetes harmadik negyedéves GDP pénteken. A várakozások szerint – dacára a gyenge augusztus–szeptemberi ipari adatoknak – Németországban és az eurózóna egészében a második negyedévihez hasonló növekedést hagyhattunk magunk mögött. Len­gyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Romániában 3 százalék felett maradhatott az éves GDP-dinamika, ugyanakkor negyedéves összevetésben valószínűleg lassulást látunk majd.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.