Bekeményít a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a hitelintézeteknek kezelniük kell a problémás projekthiteleiket, különben sokkal szigorúbb tőkekövetelményeknek kell megfelelniük, mint versenytársaiknak. A bankok 2017. január 1-jéig kaptak haladékot a portfólióik kitisztítására, addig összesen több mint 700 milliárd forintnyi ilyen hitellel kell foglalkozniuk. A jegybank azért lépett, mert a projekthitelek tartósan magas állománya és aránya, valamint koncentrációja kiemelt pénzügyi kockázatot hordoz, ráadásul a bankok hitelezési hajlandóságát is korlátozhatja.
A rendszerkockázati tőkepuffer sokba kerülhet. A jegybank csak a legjobb minőségű, úgynevezett CET1 tőkeelemekből engedi megképezni, és a mértéke akár 2 százalék is lehet. A CET1 minimális mértéke 4,5 százalék az idén, de magasabbat is megszabhatnak a rendszerszinten fontos bankoknak. A jegybank akkor ír elő extra puffert, ha a pénzügyi csoport problémás projekthiteleinek az állománya meghaladja az első pilléres tőkekövetelmény 30 százalékát: 60 százalékig 1 százalékponttal, 60–90 százalék között 1,5, 90 százalék fölött pedig 2 százalékponttal kell növelni az első pilléres puffert. Ha 5 milliárd forintnál kisebb a problémás állomány, akkor nem kell lépni.
Az MNB a 90 napon túl késedelmes hitelek mellett az átstrukturált projekthitelek egy részét is problémásnak tekinti, csak a már legalább egy éve rendben törlesztett kölcsönöket lehet problémamentesnek minősíteni. Ennek az lehet az oka, hogy bár a többi vállalati hitelportfólió szépen tisztul 2012 óta, a bedőlt projekthiteleken az átstrukturálások eddig alig segítettek a jegybank legutóbbi pénzügyi stabilitási jelentése szerint. Az eladások nagy része bankcsoporton belüli tranzakció volt, tavaly például 105 milliárd forintnyi bruttó állományt adtak el a nagybankok, zömmel saját tulajdonosi körön belül. A faktoringcégek és a követeléskezelők sem segítenek érdemben a portfóliótisztításban, egyedül a jegybank által felállított eszközkezelő (MARK Zrt.) csökkenthetné jelentősebben a projekthiteleket a májusi jelentés szerint. A MARK szerepéről nincs szó a jegybank tegnapi határozatában. A korábbi elképzelés az volt, hogy a MARK teljes portfóliókra fog ajánlatokat tenni, szemezgetés nélkül, mivel az a célja, hogy minél nagyobb problémás kereskedelmi ingatlankitettséget vásároljon ki a bankok mérlegéből.
A jegybank törekvése részben érthető, hiszen azok a hitelintézetek, amelyek a korábbi hírek szerint a leginkább érintettek voltak a projekthitelezésben, komoly mérlegleépítésen estek át az elmúlt években. Az MKB és a CIB hitelállománya például 2009 és 2014 vége között szinte feleződött, a Raiffeisené több mint 30 százalékkal csökkent. A CIB régóta küzd a nyakába szakadt ingatlanportfólióval, saját állítása szerint „jól halad azon ügyletek lehető legkevesebb veszteség mellett történő kezelésében és csökkentésében, amelyek nem tartoznak a hosszabb távon megtartandó portfólióba”. Az MNB-s szanálás alatt álló MKB könyv szerinti értéken valamivel több mint 700 millió eurónyi problémás projekthitellel rendelkezik, ezektől hamarosan megszabadulnak – mondták lapuknak. A portfóliót egy úgynevezett szanálási vagyonkezelő veszi majd át, amely gyakorlatilag a szanálási alap követeléskezelő cége. Az átadásból adódhat némi veszteség, de tőkeproblémáik biztosan nem lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.