BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drága marad a máj

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A sertésmáj, a -tüdő és a sima zsírszalonna áfája is 27 százalék marad jövőre, de a húsos szalonnákra már vonatkozik az adócsökkentés.

Január 2-án 17,3 százalékkal kellene olcsóbbnak lennie a sertéshúsoknak a december 31-inél – elméletben. A gyakorlatban azonban ez aligha lesz így. Egyrészt nem az összes, disznóból készült termék ára fog csökkenni: a felvágottak, a füstölt és sózott húsok mellett a belsőségek továbbra is 27 százalékos áfát kell tartalmazzanak, de a zsírszalonna és a sertésmáj sem lesz olcsóbb jövőre. A nyers sertéshúsnál sem tizedszázalékra pontosan fog megjelenni a január 1-jei áfacsökkentés hatása. Azt egyelőre senki sem meri megmondani, hogy az adóteher 22 százalékpontos mérsékléséből mennyit adnak át a kereskedők a fogyasztóknak.

Amikor 2006-ban az áfa felső kulcsa 25 százalékról 20 százalékra mérséklődött, az árak nem csökkentek 4 százalékkal; 2006 januárjában az előző hónaphoz képest így 0,1 százalékos inflációt regisztrált a KSH. Persze más tényezők emelték az árakat: változatlan adótartalom mellett számolva 1,2 százalékos volt a drágulás. Ez  annyit jelent, hogy a kereskedők 1-2 százalékpontot átadtak az áfacsökkentésből, de nem a teljeset.

A Nemzetgazdasági Minisztérium illetékesei a tavasszal még árellenőrzéseket és szigorú fellépést ígértek, mondván: megvannak a tárca eszközei annak kikényszerítésére, hogy a költségvetésnek 25 milliárdos kiesést hozó intézkedés igenis a fogyasztóknál csapódjon le. Most az árellenőrző rendszert firtató kérdésre azonban a Világgazdaságnak már azt válaszolták: „A piaci verseny miatt attól a sertéstőkehúst értékesítő vállalkozótól, amelyik nem csökkenti az áfacsökkentéssel arányosan a fogyasztói árat, nem vásárolnak majd.”

Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke biztos abban, hogy a sertéshús ára jelentősen mérséklődni fog jövőre az intézkedés nyomán. A kereskedők közötti verseny kikényszeríti az árcsökkentést – hangsúlyozta ő is, hozzátéve: azt elképzelhetőnek tartja, hogy néhány százalékot „lenyelnek” egyes kereskedők. Ez azért is könnyebb lesz, mert egyébként is csökkennek az árak. Az elnök úgy véli, a vörös húsokat megalapozatlan állítások érték (a WHO jelentése a rák kockázatáról), s ez öt százalékkal vetette vissza a sertéshús iránti keresletet. Ez meglátszik a felvásárlási árak mérséklődésében is, amelyek – mondta – 400 forint közeléből (ez a tavaly árszint) 300 forintra estek. Ez tovább csökkenti a fogyasztói árakat, amelyek így akár ötödével is mérséklődhetnek jövőre.

De nem minden sertéshúsnál. Az Országgyűlés ugyanis csak a 0203-mal kezdődő vámtarifaszámú termékeket sorolta a kedvezményes, ötszázalékos kulcsba. Ez alapján a sertéshúsok közül a karaj, a tarja, a comb, a lapocka, az oldalas és a dagadó egyértelműen olcsóbb lehet jövőre, ám a besorolások miatt biztosan kimarad a sertésmáj és a zsírszalonna az adócsökkentésből. Ezenkívül az egyéb vágási melléktermékek maradtak a 27 százalékos körben, ami az adóztatásban a farkat, a fejet és annak részeit (vagyis a fület és a nyelvet is), valamint a vesét, a tüdőt, a szívet, a velőt és a lábat is jelenti. Ez utóbbinál kérdéses lehet, hogy a csülök vagy a köröm hová tartozik: ha sertéslábként vágási melléktermékként értelmezik ezeket, akkor 27 százalék lesz az áfájuk januártól, ám ha sima csontos húsként – ahogyan azt most is teszi a piac több szereplője –, akkor 5 százalék. Az viszont biztos, hogy a zsírszalonna a magasabb terhet kapja, míg a húsos szalonnák (toka, császár, hasaalja) a kedvezményes kulcsot.

VG-Kommentár

Érdekes pórbája lesz az élelmiszeriparnak az sertéshús áfájának csökkentése – de nem azért, hogy megtudjuk: a kereskedők lenyelik-e az adómérséklést. Egy részét biztosan. Az árat a kereslet és a kínálat határozza meg, nem csak az adó. A kormányzati intézkedésnek nem is a sertésrezsi mérséklése az értelme, hanem a gazdaság fehérítése. Az alacsonyabb kulcs miatt kevésbé éri meg csalni ugyanis, és ez végső soron nagyobb bevételt is eredményezhet az államnak. A húsosoknál korábban bejöttek az óvatos lépések, és most is leginkább az a kérdés, hogyan végződik a kísérlet.

-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.