BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem várhatnak csodát Riótól

Alig érzi majd meg az olimpia hatását a brazil gazdaság, de még az is lehet, hogy ez inkább negatív lesz.

Nem az olimpia fogja kihúzni a gödörből a brazil gazdaságot – nagyjából így foglalhatók össze a holnap kezdődő Rio de Janeiró-i nyári játékok előtt megjelent elemzői vélemények. Abban vannak eltérések, hogy egyáltalán javul-e a helyzet Brazíliában, vagy tovább húzódik a két éve tartó recesszió (ez évre még 3,5 százalék körüli zsugorodást jeleznek a prognózisok).

A második fél év már nem lesz rossz – állítja a svájci UBS bank elemzése –, elsősorban azért, mert a májusban hivatalba lépett Michel Temer elnök gazdasági csapata átnyomott olyan intézkedéseket, amelyek révén az ország stabilizálhatja adóssághelyzetét. A reál árfolyamának jót tett a korrupciós botrányokkal teli politikai színtér változása, az inflációs várakozások csökkennek – tették hozzá –, a kibocsátási rés jelentős, így a jegybank októberben megkezdhet egy kamatcsökkentési ciklust. E pozitív trendek ellensúlyozhatják a negatív kockázatokat – ilyen például a globális monetáris politika alakulása vagy belföldön a korrupciós ügyek kimenetele –, amit az is igazol, hogy a Brexit óta a brazil papírok is bekerültek a biztos menedékek közé (az MSCI Brazil index 7,5 százalékkal emelkedett júliusban, 3 százalékot ráverve az MSCI általános feltörekvő indexére). Az olimpiától azonban nem sokat várnak a svájci elemzők: a játékok többnyire veszteséget termelnek a színhelyüknek – mutatnak rá –, a helyzet még rosszabb, ha fejlődő vagy feltörekvő országról van szó.

Sötéten ítélte meg az olimpiahatást az Euler Hermes. A vezető hitelbiztosító szerint a játékokhoz köthető idegenforgalom, illetve az infrastrukturális beruházások csak 0,05 százalékpontot adhatnak hozzá a brazil GDP-növekedéshez. Ezen belül a turizmusra jutna 0,02 százalékpont: az Euler Hermes szerint az olimpia 400 millió dolláros forgalmat hoz, ami kevesebb, mint a fele az eredetileg becsült hatásnak (ebben közrejátszhat a Zika-vírus miatti félelem is). A felszínen jól mutat a munkahelyek számának növekedése – emelte ki közleményében Daniela Ordonez, az Euler Hermes Latin-Amerika-szakértője –, de a beruházások közben emelik az adósságrátát. Ráadásul rossz hatással lehetnek a vállalati szektorra: az olimpiai lehetőségekre rárepülve, sok új kisvállalat jön létre, ezek akár ki is szoríthatják bizonyos területekről a meglevők egy részét. A záróünnepség után aztán az újak egy része is becsukja a boltot: a hitelbiztosító szerint idén Rióban 5 százalékkal több lesz a csőd, a mikro- és kisvállalatoknál pedig 12 százalék is lehet ez az arány.

A brazil gazdaság túl nagy ahhoz, hogy az olimpia, illetve a két éve megrendezett foci-vb érdemi hatást gyakoroljon rá – hívta fel a figyelmet a Goldman Sachs. Ezt támasztja alá az, hogy az egyéb makrogazdasági fejlemények, a bizalmi mutatók számottevő esése miatt az elmúlt két és fél évben folyamatosan csökkentek az állóeszköz-beruházások, miközben az olimpiára több mint 10 milliárd dollárt költött az ország. A nagyobb sporteseményekre épített infrastruktúra ráadásul gyakran csak viszi a pénzt, utána ott marad kihasználatlanul.

Nem Brazília lesz az egyetlen ország, amelyik nem számíthat olimpiai hajtóerőre – mutatott rá a Capital Economics feltörekvő piaci elemzője. Edward Glossop azt vizsgálta meg, hogy az utóbbi nyolc olimpia fogadó országában miként alakult a GDP az esemény előtti és utáni negyedévben az előző kettőhöz viszonyítva – mint kiderült, öt országban visszaesést hoztak a nyári játékok. Abból kiindulva, hogy a 2014-es foci-vb negyedévében zsugorodott a brazil gazdaság – holott a kiskereskedelmi forgalom például nőtt – elég valószínű, hogy ez most se lesz másképp.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.