A cseh székhelyű APS Investment s. r. o.-t választotta győztesnek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) azon a pályázaton, amelyet a banki mérlegek megtisztulásának elősegítésére létrehozott Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő (MARK) Zrt. értékesítésére írt ki. Sem a vételárat, sem az indulók számát nem közölte egyelőre az MNB. Részletes információkat az ügylet zárását, várhatóan június 30-át követően ígérnek.
A MARK Zrt.-t 2014 novemberében alapította a jegybank, akkor, amikor a vállalati problémás hitelek aránya már évek óta 20 százalék fölött ragadt, a portfóliótisztítás piaca pedig gyakorlatilag nem létezett. Már akkor közölték, hogy az MNB csak átmenetileg avatkozik be a piacon, idővel üzleti alapra helyezik a MARK működését. Ez történt meg most: a jegybank indoklása szerint a problémás vállalati hitelállomány a 2015. év eleji 23 százalékról 2016 végére 11 százalékra csökkent, ennek alapján a monetáris tanács a MARK Zrt. makroprudenciális eszköztárból való rendezett kivezetése mellett döntött: zárt meghívásos pályázatot írtak ki. E pályázat nyerteseként kezdte meg a tárgyalásokat az APS Investment s. r. o.-val az MNB a MARK és leányvállalata száz százalékának értékesítéséről.
Vélhetően az ügylettel összefüggő lépésként a MARK Zrt. alaptőkéjét február 23-án 700 millió forintról 50 millió forintra csökkentették, a Cégközlönyben megjelentek szerint oly módon, hogy az egy darab 700 millió forint névértékű dematerializált részvény névértékét 50 millió forintra mérsékelték, amellyel együtt a törzsrészvény kibocsátási értéke 20,802 milliárd forintról 1,484 milliárd forintra módosult.
A pályázat nyertese egyébként nem ismeretlen szereplő a magyar piacon. Március második felében adtunk hírt arról, hogy 42,7 milliárd forint (138,9 millió euró) értékű, teljes egészében magyarországi nem teljesítő lakossági jelzáloghitelekből álló portfóliót adott el az UniCredit Bank Hungary, s a tranzakciót a Balbec Capital LP és az APS Holding által kezelt befektetési alapok finanszírozták.
A 2004-ben alapított cég egyedüli részvényese 2015 óta Martin Machon vezérigazgató és korábbi kisebbségi tulajdonos. A holdingnak leányvállalatai működnek Európában (Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Románia, Szerbia, Montenegró és Szlovákia) és Ázsiában (Vietnam). A cég honlapján található információk szerint Bulgáriában egy több mint százezer lakossági ügyfelet érintő 50 millió eurós, Romániában 1,3 milliárd eurós portfólió felvásárlásában vettek részt, de partnereik között megtalálható a Világbank csoporthoz tartozó IFC is, amellyel a délkelet-európai és görög nem teljesítő portfóliók kezelésére volt megállapodásuk. A cég teljes követelésportfóliója 2016 végén már az 5 milliárd euró felé közelített.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.