BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb a munkaerőigény

Az automatizálás miatt kevesebb dolgozót kell foglalkoztatniuk a cégeknek, és a szakmunkák nagyobb része eltűnhet

Sokan azt mondják, hogy a szakmák kétharmada eltűnik majd a következő 50 évben, ebből a szempontból ma már alapkövetelmény, hogy mindenkinek legyen egy alapszintű IT-s ismerete – mondta Károlyi László, a Legrand vezérigazgatója az Ipar 4.0-ról szóló kerekasztal-beszélgetésen.

A Richternél a létszám az elmúlt években nem változott (4800 fő), viszont a termelési érték a 10-15-szörösére nőtt – mondta a cég vezérigazgatója, Bogsch Erik. Hozzátette, hogy megduplázódott a diplomások száma, és 8 általánossal már nem alkalmaznak munkavállalót. Az automatizálódás miatt több helyen csökkent a munkaerőigény, ugyanakkor az adminisztrálás miatt máshol kellett felvenniük új dolgozókat.

Lakatos Péter, a Videoton vezérigazgatója szerint az Ipar 4.0-t több oldalról is meg lehet közelíteni: egészen onnan, hogy az iskolában régen jó volt, ha valaki értett a matematikához, odáig, hogy manapság egyre inkább mindenhol elterjed a széles sávú internet. A cégvezető szerint a gyárakban szépen mérhető, hogy egy adott munkafolyamat mikor térül meg, ha az emberi munkát gépekkel helyettesítik.

Károlyi a szakmák kétharmadának eltűnésével kapcsolatban elmondta, hogy azért mindig szükség lesz olyan emberekre, akik a csavarokat meghúzzák. Szerinte érdekes dilemma, hogy a jövőben hány munkahely fog megszűnni, illetve hány új fog létrejönni, mert szerinte szét fog nyílni ez az olló. Beszélt arról is, hogy nyitottnak kell lenni az újdonság befogadására. „15 éve kaptam napi 5-6 e-mailt, azokat megválaszoltam egyesével, de tíz éve már 50-60-at kaptam, azóta ez a szám még tovább nőtt” – mondta, hozzátéve, hogy az újdonságot alkalmazni is kell. Szerinte elég a mobilapplikációk számára gondolni: aki hamarabb megtalálja az optimálisabb számot, az a nyerő oldalon lesz.

Bogsch Erik szerint a gyógyszeriparban ilyen szempontból egyszerűbb a helyzet, mert sztenderdek vannak, amit ha nem tud egy cég teljesíteni, az kihullik – ezért a kkv-knak nem sok esélyük van az ágazatban. Lakatos Péter hozzátette, hogy a kkv-k a belföldi piacra dolgoznak, és akik jobban veszik az akadályokat, azok jobbak lesznek a szomszédaiknál. Hangsúlyozta az oktatás szerepét is. „Ha ez rendben lesz, akkor tartunk majd valahol” – jelentette ki. Az oktatásról szólva Bogsch elmondta, hogy jelenleg tömegképzés folyik, amely sokkal versenyképtelenebb, mint évtizedekkel korábban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.