Afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) egy Ukrajnából származó, a záhonyi határállomáson elkobzott sertéshús mintájában.
Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára a Világgazdaságnak elmondta: az ASP a sertéságazat jövőjét veszélyezteti. Csaknem kétmillió sertés húsát exportáljuk évente, azaz a Magyarországon levágott állomány mintegy felét.
A magyar sertéshúskivitel Romániába, Spanyolországba (a serrano sonka alapanyagát innen is vásárolják), Olaszországba, Japánba, Dél-Koreába is irányul. Négy magyar cég az elmúlt évben már a kínai piacra is megkapta az állategészségügyi engedélyt. Több tízezer embernek, tenyésztőknek, takarmány-előállítóknak, kereskedőknek, húsfeldolgozóknak jelent megélhetést az export. Nagyon éles a külpiaci verseny az ágazatban; ha piacot veszítünk, rendkívül nehéz lesz a visszatérés.
Hozzáfűzte: ahová a sertéspestis betör, ott az állatállományt el kell pusztítani. A sertésforgalmazást, -felvásárlást korlátozzák, a hús kivitelét megtiltják, és ez óriási pénzügyi veszteség. A kór az emberre nézve nem veszélyes, ám a megfertőződött sertések, vaddisznók elpusztulnak. Hazánkban eddig még nem jelent meg az ASP vírusa.
Menczel Lászlóné hangsúlyozta: a Nébih ragyogó munkát végez, a határon történő fokozott ellenőrzéssel is. Idén kétszer is járt uniós delegáció hazánkban, hogy vizsgálja a Nébih tevékenységét a sertéspestis behurcolásának megakadályozására, és mindent rendben talált.
A kór 2014-ben bukkant fel az Európai Unióban, először Litvániában és Lengyelországban. Kárpátalján 2017. január elején, Nagyszőlős területén mutatták ki először az ASP vírusát egy elhullott vaddisznó teteméből, majd május végén Beregújfalunál is. A magyar hatóságok az idén eddig több mint hét tonna, személyes poggyászból származó élelmiszert koboztak el a határon.
A Nébih tegnap ismét felhívta a figyelmet a hús és húskészítmények ukrajnai behozatalának tiltására, illetve a sertéstartó telepeken a járványvédelmi intézkedések, különösen az élelmiszer-hulladék (moslék) etetésére vonatkozó tilalom betartására. A betegség vírusa igen ellenálló, húsban, nem hőkezelt húskészítményben hónapokig, fagyasztott húsban akár évekig fertőzőképes. Az ASP kórokozója a külső környezeti hatásokkal szemben rendkívül ellenálló. A fertőzött istállók, ólak és karámok padozatán, az alomszalmán, napfénytől védett helyen heteken át fennmarad. A Nébih arra is utalt: az, hogy sikerül-e megakadályozni a betegség behurcolását Magyarországra, nagyban függ az állattartói, sőt a fogyasztói jogszabálykövető magatartástól is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.