BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot léptünk hulladékgazdálkodás terén

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az elmúlt négyéves kormányzati ciklus környezetvédelmi eredményei közé sorolta a hatékonyabb hulladékgazdálkodásra és a levegőminőség javítására tett kezdeményezéseket V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára csütörtökön.

A Magyar Mérnöki Kamara (MMK) Környezetvédelmi Tagozatának díjátadó ünnepségén az államtitkár alapkövetelménynek nevezte a szakmai és civil szervezetekkel folytatott párbeszédet, amelyet szavai szerint a további eredmények érdekében fenntartanak a jövőben is.

A sikerek között említette, hogy megőrizték – még ha átalakulások árán is – a tárca szakmai háttérintézményét, a Herman Ottó Intézetet, ahol önálló környezetvédelmi és természetvédelmi igazgatóság működik.

Forrás: Bús Csaba

A hulladékgazdálkodás területén a minisztérium hatékonyabb hulladékgazdálkodást segítő jogszabályokat alkotott, illetve módosította a meglévőket – emlékeztetett. Példaként említette, hogy 2015. január 1-től kötelezővé tették a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést. Bár az országos kiépítettség még nem teljesen tökéletes, azonban így is jelentősen nőtt a lakosságtól begyűjtött szelektív hulladék mennyisége – mondta.

Tavaly január 1-től kiterjesztették a lerakási járulékot az ipari eredetű hulladékokra is, ezzel igazságosabbá téve a járulék rendszerét és így is ösztönözve az ipari hulladékok lerakásának csökkentését.

Sok munkát igényelt még szavai szerint a körforgásos gazdaság uniós szabályozásának előkészítése, ami ugyan a következő időszak egyik kiemelt feladata lesz, de már előkészítettek több, a hulladékgazdálkodás szabályozását egyszerűsítő rendelkezést is.

V. Németh Zsolt említést tett az egészséges levegőminőség iránti növekvő társadalmi igényről, amellyel összefüggésben megemlítette a 2012 és 2017 között két fejlesztési projekt keretében több mint 2,5 milliárd forintos beruházásból megújuló Országos Légszennyezettségi Mérőhálózatot (OLM). A levegőminőségi monitoring történetének eddigi legnagyobb eszközbeszerzésének nevezte a beruházást, de arra is felhívta a figyelmet, hogy a társadalom szemléletformálására is nagy figyelmet kell fordítani. Példaként említette, hogy

a lakossági tüzelés lett a legnagyobb szennyezőforrás az országban a rossz minőségű szilárd tüzelőanyagok és a széles körben elterjedt hulladékégetés miatt.

Parragh Dénes, az MMK Környezetvédelmi Tagozatának elnöke elmondta, hogy a díjátadó az egyik legfontosabb rendezvénye a tagozatnak és a kamarának. Itt azoknak a szakembereknek a munkáját ismerik el, aki az elmúlt években kiemelkedő szakmai teljesítményt nyújtottak. Hárman kapták meg a „Környezet védelméért” kisplasztikát, amely lényegében életműdíj; két díjazottja volt a „Környezetvédelmi Műszaki Felsőoktatásáért” kitüntetésnek és négy fiatal kapta meg a Környezetmérnöki Diploma Díjat.

 

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.