BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még mindig kevesebb nőt foglalkoztatnak, mint férfit

A 2018. május–júliusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 484 ezer fő volt, 50 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 69,4 százalékra emelkedett. A férfiakat magasabb foglalkoztatási szint jellemezte, mint a nőket, de a nők esetében a javulás mértéke nagyobb volt. A Pénzügyminisztérium szerint a V4-ek közül nálunk van a leggyorsabb ütemű bővülés. Horváth András, a Takarékbank elemzője szerint az 1980-as évek eleje óta először ilyen magas a foglalkoztatottság.

Idén május–júliusban az egy évvel korábbihoz képest a foglalkoztatottak létszáma 1,1 százalékkal magasabb, 4 millió 484 ezer fő volt – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójából.

Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 92 ezer fővel nőtt, ugyanakkor a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 37 ezer fővel csökkent, a külföldi telephelyen dolgozóké pedig nem változott érdemben.

A foglalkoztatottak közül 4 millió 426 ezren tartoztak a 15–64 évesek közé, amely korcsoportban a foglalkoztatási arány 1,1 százalékponttal, 69,4 százalékra emelkedett. A 15–64 éves férfiak körében a foglalkoztatottak létszáma 0,5 százalékkal, 2 millió 414 ezer főre, míg a foglalkoztatási rátájuk 0,7 százalékponttal, 76,3 százalékra nőtt. A 15–64 éves nők körében a foglalkoztatottak száma 1,5 százalékkal, 2 millió 12 ezer főre, foglalkoztatási rátájuk pedig 1,4 százalékponttal, 62,7 százalékra nőtt.

Fotó: AFP

A fiatal (15–24 éves) korcsoportban a foglalkoztatottak száma 11 ezer fővel, 295 ezer főre csökkent, a foglalkoztatási ráta pedig 28,7 százalék volt.

Az úgynevezett legjobb munkavállalási korú (25–54 éves), valamint az idősebb (55–64 éves) korosztályba tartozók körében egyaránt emelkedett a foglalkoztatottak száma,

foglalkoztatási rátáik is javultak, előbbieké 0,7 százalékponttal, 84,6 százalékra, utóbbiaké 2,2 százalékponttal, 53,9 százalékra nőtt.

Fotó: KSH

A 20–64 éves korcsoport esetében – amely az Európa 2020 stratégiában meghatározott foglalkoztatási célok alakulásának megfigyelési köre – a foglalkoztatási ráta 1,1 százalékponttal, 74,6 százalékra emelkedett.

Az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki, Magyarországon jelenleg a korcsoportra vonatkozó foglalkoztatási ráta a férfiaknál 82,1, a nőknél 67,2 százalék.

A régiók között is kiegyenlítődnek a különbségek

Varga Mihály pénzügyminiszter elmondta, hogy az unió átlagához képest a magyar foglalkoztatás négyszer gyorsabban nőtt 2010 óta, a V4-ek közül pedig a leggyorsabb ütemű volt a bővülés. A kormány kezdeményezésére megkötött hatéves bérmegállapodás, amely a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emelését, illetve ezzel párhuzamosan a munkaadói adóterhek érdemi mérséklését tartalmazza,

hozzájárul ahhoz, hogy a magas hozzáadott értéket előállítani képes munkakörökben is tovább emelkedhessen a foglalkoztatottak száma

– tette hozzá. Mint mondta, a régiók között is folyamatosan csökkennek a különbségek, hiszen 2010 óta szinte valamennyi megyében a felére mérséklődött a munkanélküliségi ráta, ami a felzárkózás egyértelmű jele.

Fotó: MTI/Rosta Tibor

A közfoglalkoztatottak, az álláskeresők és az inaktívak munkaerőpiacra történő bevonására fokozott figyelmet fordítunk az elkövetkezendő időszakban, hiszen körükben még jelentős a munkaerő-tartalék – folytatta a pénzügyminiszter. Ezért

a napokban indítottunk egy új munkaerő-piaci pilot programot, amellyel másfél év alatt országosan legalább 50 ezer embernek szeretnénk segítséget nyújtani a versenyszférában történő elhelyezkedésben.

A következő időszak feladata még a teljes foglalkoztatottság eléréséhez a munkaerő-tartalék további aktivizálása, a közfoglalkoztatottak és munkanélküliek képzése, a kisgyerekes nők, illetve a nyugdíjasok munkába állásának könnyítése – tette hozzá.

Idén nyáron 30 éves csúcs közelében lehet a foglalkoztatottság

A foglalkoztatottak száma a mezőgazdaság és a szolgáltatások kivételével minden piaci ágazatban bővülést mutatott 2018. II. negyedévében az előző év azonos időszakához képest – mondja Horváth András, a Takarékbank elemzője. A feldolgozóiparban 11 ezer, az építőiparban ismét kiemelkedő, 40 ezer új munkahely keletkezett, a közszolgáltatások területén pedig 13 ezer új állás jött létre. A piaci szolgáltatások területén 23, a mezőgazdaságban 6 ezer fővel csökkent a létszám éves alapon.

A foglalkoztatottak száma várhatóan idén a nyári hónapokban átlépi a 4.5 millió főt, az 1980-as évek eleje óta először.

A munkanélküliségi ráta 2018-ban 3,1 százalékig süllyed a nyár végére, az éves átlag pedig 3,5 százalék lehet.

Fotó: VG / Vémi Zoltán

Tovább közelít a teljes foglalkoztatottság állapota felé a magyar gazdaság, azonban a sokat hangoztatott munkanélküliségi ráta helyett ennek megállapításához érdemesebb a foglalkoztatási rátát vizsgálni, ami sokkal inkább kifejezi ezt az állapotot. Ezt a rátát tekintve pedig további 4-5 százalékos javulásra van tér az ideális munkavállalási korú népességben, a legjobb teljesítményt nyújtó európai államokhoz képest.

Az aktív korú népesség létszáma alapján ez további 250-300 ezer új munkahelyet jelent, ezt követően lenne kijelenthető a teljes foglalkoztatottság.

Ennek forrását az intézményi statisztikák is alátámasztják, a munkaerőhiányról szóló folyamatos hírek ellenére a magyar gazdaság továbbra is közel 500 ezer fős munkaerőtartalékkal rendelkezik az inaktívak jelentős számát, a közfoglalkoztatottak, a külföldre ingázók és a munkanélküliek számát tekintve, bár a képzettségi problémák itt jelentősek lehetnek. Továbbá a központi államigazgatás hatékonyságának növelésével több tízezer magasan képzett munkavállaló versenyszférába való átvezetésére lenne szükség az egészségesebb hazai foglalkoztatási szerkezet érdekében.

A képzett munkavállalók hiánya lassíthatja a bővülést, de ez egyben a termelékenység és a hatékonyság fokozását illetve a munkaerőt kiváltó beruházások felfuttatását kényszeríti ki a vállalkozásoknál, ami támogatja mind a bérek, mind a GDP erőteljesebb bővülését.

A szűkös munkaerő-kínálatból eredő további erőteljes reálbér növekedés pedig tovább ösztönzi a lakossági beruházásokat és a fogyasztást is.

Alig 166 ezren vannak állás nélkül

A május–júliusi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma az egy évvel korábbihoz képest 27 ezer fővel, 166 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,6 százalékponttal, 3,6 százalékra csökkent a KSH szerdai adatközlése szerint.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.