BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A méhészeknek segít a győztes ötlet

Gazdálkodj okosan! NAK Agrotech Hackathon címmel rendezett 24 órás agrárinnovációs ötletversenyt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Design Terminal. A megmérettetésre ötven csapat jelentkezett, közülük a legjobb tizenhárom jutott be az éjjel-nappal tartó ötletbörzére. Az eseményen az egyetemisták és a főiskolások együtt dolgozhattak az őket mentorként segítő agrárszakértőkkel. Az ötleteikkel szembeni fő elvárás az volt, hogy segítsék a mezőgazdaság hatékonyságának javulását.

A versenyzőknek 24 óra alatt kellett a mentorokkal konzultálva egy négyperces prezentációban bemutatniuk ötletüket, válaszolniuk arra, hogy az elgondolásuk milyen konkrét problémára ad megoldást, miben újszerű, és hogyan valósítható meg. A prezentációk alapján a zsűri a verseny győztesének a Beenet csapatát választotta, amely interaktív hálózat javaslatát dolgozta ki a méhészek, a mezőgazdasági termelők és a hatóságok közötti kapcsolattartásra. A második helyezett a Grinsect nevű csapat automatizált megoldása lett a fekete katonalégy lárváinak tenyésztésére és állattakarmányozási célú feldolgozására, a harmadik pedig az Almathron a mesterséges intelligenciát alkalmazó vadkárfelmérési rendszerével. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium különdíját a Trime nyerte el egy mesterséges intelligenciával működő vadkárelhárítási megoldásával. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ különdíját a Mélyvíz csapatának a közvetlen gyökéröntözési technológiája kapta, a technológiával kiküszöbölhető a párolgási veszteség és a gyomok öntözése.

„A NAK olyan segítő környezetet kíván kialakítani, amelyben az új gondolatok teret nyerhetnek” – mondta a verseny megnyitóján Győrffy Balázs, a köztestület elnöke. Külön örömnek nevezte, hogy a versenyzők közül több érkezett a hagyományos agrárkörnyezeten kívülről, mint magából az ágazatból. Szerinte ez is jelzi, hogy a mezőgazdaságban van perspektíva az innovációra képes fiataloknak. Mint mondta, a NAK rendelkezik azzal a tudásbázissal, amellyel a mezőgazdasági és élelmiszeripari startupok is támogathatók.

„Egy mezőgazdaságban hagyományosan erős ország szeretné újratervezni magát, ehhez egy ilyen verseny az első lépés lehet” – mondta Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminal vezetője. Mint rámutatott, a mezőny erősségét és a magyar fiatalok agrárinnovációs hajlandóságát jelzi, hogy a korlátozott létszám miatt az előminősítésen nagyon komoly pályázatokat voltak kénytelenek elutasítani. A programmal egyúttal tehetséges diákok százainak figyelmét irányították az agrárszektorra, bemutatva, hogy a mezőgazdaságban is megtalálhatják az innovációs és vállalkozási lehetőségeket.

„A Design Terminal küldetése, hogy a piaci igényekhez gyorsan alkalmazkodó, kis létszámú stratupok és a tőkeerős nagyvállalatokat összekösse” – mondta a megnyitót követő háttérbeszélgetésen Ács Zoltán, a szervezet innovációs vezetője. Szerinte azért fontos, hogy a verseny szervezésesében részt vesz a kamara, mert az az egész mezőgazdasági szektorra hatással van, minden szereplőt elér.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.