Magyar gazdaság

Gyorsabban hasznosulnak az uniós források

Az idén az elmúlt években tapasztaltnál hamarabb valósulhatnak meg az uniós projektekbe foglalt beruházások, fejlesztések, már a cégek is érzik, hogy lerövidült az adminisztrációs várakozás.

F elgyorsult az európai uniós pályázati rendszer működése, a 2014–2020-as felhívások kapcsán a változásbejelentőket és a szerződésmódosításokat az utóbbi időben jóval gyorsabban kezelik, mint korábban – értesült több pályázó kis- és középvállalkozástól a Világgazdaság. A gyorsaságnak azért van nagy jelentősége, mert így az egyes projektekben szereplő beruházások, fejlesztések is hamarabb valósulhatnak meg, végső soron pedig a források is hamarabb hasznosulnak. A cégek szerint az elmúlt években szinte már hozzászokott a versenyszféra, hogy több hét, de akár egy-két hónap is lehet egy-egy módosítás átfutási ideje. Viszont az idén a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) egyre jellemzőbb, hogy egy-két héten, sőt akár napokon belül megérkezik a módosítási igények jóváhagyása. Ez nagy eredmény, pedig – úgy tudjuk – változatlanul kapacitáshiány van a fejlesztéspolitikai intézményrendszerben. Az adminisztrációs időveszteség minimalizálása azért kulcsfontosságú, mert eszközbeszerzés esetén hat-nyolc, de akár tíz hónapig is tarthat a projektben szereplő munkagép vagy gépsor szállítása, nem is beszélve a legalább három-hat hónapos közbeszerzési eljárás időtartamáról. Egy eszközbeszerzési pályázat mintegy másfél éven belül juthat el a megvalósításig, de ha a projekt építési beruházást is tartalmaz, inkább a két év időtartam a realitás. A kkv-s projektgazdák szemszögéből számottevő könnyítés a közbeszerzési értékhatárok megváltoztatása: jelentősen megnőtt a mozgásterük azáltal, hogy a korábbi, egységesen 40 millió forint támogatás helyett az árubeszerzésnél 68, az építési beruházásoknál pedig 300 millió lett az új limit. Az építést is tartalmazó pályázatoknál 50 százalékos támogatási intenzitás esetén 600 millió forint a tendermentes plafonérték, amire megfelelő kárpótlásként lehet tekinteni a súlyos munkaerőhiány és az elszabadult építőanyagárak miatt is problémás kivitelezés mellett.

A rugalmasabb ügyintézés különösen az akár több száz termelő, szolgáltató vállalkozást érintő, megvalósítási fázisban lévő Ginop-pályázatoknál fontos. Tart már a kkv-k versenyképességét adaptív

technológiai innovációval növelni hivatott kiírás (Ginop-2.1.8), a kapacitásbővítési (Ginop-1.2.1 és Ginop-1.2.3), a beszállítói (Ginop-1.3.3.) és a – gyors növekedésű cégeket célzó – gazellapályázat (Ginop-1.2.7) is. Ezek a slágerpályázatok is nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program kifizetési számlálója már 1339 milliárd forintnál jár, a nyertes projektgazdáknak eddig átlagosan csaknem 100 millió forintot folyósítottak. A többi programmal együtt a 2014–2020-as uniós ciklusban már több mint 212 ezer pályázat érkezett be Magyarországon az önkormányzatoktól és a cégektől, együtt több mint 13 ezermilliárd forintra. Ezekből az irányító hatóság több mint 124 ezernek adott zöld jelzést csaknem 9200 milliárd forint értékben, és 107 ezer kedvezményezettnek már át is utaltak mintegy 5700 milliárd forintot.

Ezek is érdekelhetik