Magyar gazdaság

Megkezdődött a hazai gombaszezon

Annak ellenére, hogy Magyarországon meglehetősen sok erdei gomba terem, rendkívül kevés az olyan étterem száma, amelyben kínálják is a terméket. Pedig a gombászásnak nagy hagyománya van itthon, és az általános fogyasztásban sem áll a legutolsó helyen az ország.

Áprilisban a kucsmagombával és a papsapkával indul a gombaszezon, ilyenkor lehet a legjobban begyűjteni ezt a két fajtát. Leginkább a Bakonyban érdemes keresni őket. A március meglehetősen száraz volt, az április vélhetően kissé „döccen” majd, de a meteorológiai előrejelzések szerint hamarosan jó eséllyel beindul a gombanövekedés, és folyamatosan szedhető lesz a növény.

Szabadidős elfoglaltságnak sem rossz a gombagyűjtés, bár minden szakértő igyekszik hozzátenni, hogy többéves tapasztalat és tanulási folyamat szükséges ahhoz, hogy biztonságosan fogyasztható legyen a személyesen begyűjtött „termés”. A tapasztalat megszerzéséig minden begyűjtött gombát érdemes bevizsgáltatni. A Netgombász oldalon megtalálható az összes szakértő elérhetősége.

A hazai gombászberkekben egyetlen szabály betartására intik a kezdő gombászt. Ennek a szabálynak két alapelve van. Fel kell ismerni a gyilkos galócát, illetve fel kell ismerni a gyilkos galócát. Viccnek is tűnhet, ám rendkívül komoly. Ez a gombafajta erős méreganyaggal rendelkezik, és ha túl is éli valaki a mérgezését, sosem lesz már egészséges. Ugyanis annyira tönkreteszi a gomba a májat, mint a masszív, évtizedes alkoholizálás.

Gomba minden hazai erdőségben megterem. Kevesen tudják, de vargányában és egyes szarvasgombafajtákban nagyhatalom Magyarország. Lengyelország és Olaszország számít még ide, és Erdély magasabb területein is szép számmal akadnak lelőhelyek. Az abszolút mennyiség tekintetében elmaradunk az említett két országtól, de a nálunk termő, kiváló minőségű és ízű növények jól ismertek a nemzetközi porondon is. A hazai lelőhelyekre kiemelkedő gombászszubkultúra alakult, mivel kifejezetten változatos a hazai fajtafelhozatal. Jellemzően saját fogyasztásra, kedvtelésből szedik, de a legértékesebb fajtáknak (vargánya, kucsma, gereben, galamb, róka, szarvas) ők alakítottak ki piacot, vagyis olcsón és első kézből lehet itthon gombához jutni a gyűjtőktől. Sőt gombászfórumokon könnyen lehet ismeretséget is kötni, és rendszeresen hozzájutni a jó minőségű terméshez. Az unió területén nem mindenhol, itthon azonban az erdővédelmi és természetvédelmi szabályokat betartva, szabadon szedhető a gomba. Ezért meglepő, hogy nagyon kevés hazai étterem kínálja étlapján az erdei fajtákat, inkább a pincészetekben termettet preferálják, és azt sem készítik túlságosan változatosan. Ennek az az oka, hogy még maguk a gombászok is vadásszák a jó recepteket, ugyanis meglehetősen kevés van belőlük. Az erdei gomba legjobb elkészítési módja a vajon pirítás és pár csepp fehérborban való párolás, majd az összeforgatás a zöld fűszerekkel (petrezselyem, snidling), és a tószton, pirítóson tálalás. Ennél nemigen találtak még ki jobb receptet, bár vannak egészen rafináltak is.

Az erdei gombáknak fajtától függően erősebb vagy gyengébb, de sajátságos, azonnal felismerhető, földes, enyhén kesernyés az ízük. Így sokan kerülik, csak a lágyabb, termesztett fajtákat kedvelik. Ugyanakkor elmozdulni látszik a piac a különlegesebb termékek irányába, a hazai champignon és csiperke mellett egyre gyakoribb a barna kalapos, színes, az erdei fajtákhoz közelebb állók termesztése és értékesítése. Ez pedig jót tesz az erdeiek értékesítésének is, vagyis hosszabb távon megéri kitapasztalni a hazai lelőhelyeket és az ehető fajtákat. Bár nincs túl sok mérgező gomba itthon, több olyan van, amelyet hőkezelésnek kell alávetni fogyasztás előtt, és számos akad, amely még ezt követően is rendkívül veszélyes.

A gomba növénynek számít, bár nem fotoszintetizál, és a sejtfalai ugyanabból az anyagból vannak, mint a rovarok kitinpáncélja. Emiatt a hazai gombászkörökben rendre vita tárgyát képezi, hogy a gomba növény vagy állat-e – jóllehet ez a vita céltalan, hiszen megvan a növénytani besorolás.

Többcélú felhasználás

A kucsmagombának sajátos alakja és állaga miatt a konyhában is megkülönböztetett helye van. Érdemes nagyobb mennyiségben beszerezni belőle, mert frissen elkészítve és szárítva is tökéletes. Azon kevés fajta közé tartozik, amelynek sok elkészítési módja van. Például készíthető belőle zöldséges vagy májas töltött gomba.

A felesleget érdemes megszárítani és a későbbiekben fűszerként használni. Pár darab kucsmagomba is fenséges élménnyé varázsol egy zöldséglevest, ragut vagy bármelyik pörköltet. | vg

 

Ezek is érdekelhetik