BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyarországon is reformokat hozott a film

Augusztusban lesz negyven éve, hogy itthon bemutatták a Csillagok háborúja trilógia első eredeti részét, amelyet az 1977-es amerikai bemutató után nem sokkal az Egy új remény címre kereszteltek – leginkább azért, mert jött a következő rész. Itthon nagyon keveset lehetett tudni a filmről, bár szivárogtak be információk az amerikai bemutató után. A Mokép annak ellenére vásárolta meg a vetítési jogot, hogy az amerikaiak olyan drágán adták, mint két filmet. Ennek megfelelően a mozikban is kétszeres jegyárral kellett vetíteni, ám az akkori szabályok szerint egyetlen filmért csak akkor kérhettek dupla árat a nézőktől, ha két részben adták le.

Budapesten a Mokép tartotta magát a két részhez. A filmet az előtt „vágták el”, hogy Luke és Obivan betérnek Mos Eisley egyik kocsmájába, ahol összeismerkednek Han Solóval. Vidéken azonban nem mindenhol vágták ketté a kópiát, így a dupla jegyárak néhol kiverték a biztosítékot. A legolcsóbb jegy 12, a legdrágább 40 forint volt, ami önmagában nem okozott volna problémát, de akkoriban egy pesti buszbérlet sem került sokkal többe. Ráadásul a Csillagok háborújának bemutatása előtti tíz évben nem nőtt a mozijegyek ára, így sokan kifogásolták az emelt szintet.

Vagyis a film bemutatója igazi forradalmat hozott a hazai moziüzemeltetésben. Ettől kezdve könnyebb volt megmagyarázni, hogy a drágábban megvásárolt filmekért drágább jegyárakkal kell számolniuk a filmrajongóknak.

Nem csak ebben sikerült áttörést elérnie a Csillagok háborújának. Az augusztusi bemutató után az évből négy hónap maradt hátra, ennek ellenére a film nézettsége látványosan lenyomta a Piedone Afrikában című alkotást. Négy hónap alatt 1,63 millió nézővel a Csillagok háborúja lett 1979 legnézettebb mozija. Sőt, egy évvel a bemutató után 2,5 milliós nézettségre tett szert. (Manapság 300 ezer és 450 ezer közötti nézettségek nagyon jónak számítanak, igaz, filmből is nagyjából nyolcszor több jön, mint akkoriban.) Mindezt annak ellenére, hogy a hazai kritikusok – az amerikaiakkal ellentétben – közröhej tárgyává tették az alkotást. Bár az alkotók szerint is szakmailag több sebből vérzett a produkció, a bemutatás napjától nagyon sok nézőt vonzott a mozikba. A film nemcsak a hazai mozi­üzemel­tetésben, hanem a fogyasztói társadalomban is változást hozott, ugyanis a keleti tömbből elsőként itthon is megjelentek a trafikokban a Csillagok háborúja eredeti relikviái, figurák, amelyek ma is erős szubkultúrát táplálnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.