Összesen 2100 gazdálkodó szervezet és egyéni gazdálkodó rendelkezett tavaly vízjogi engedéllyel, és a 71,7 százalékuk öntözött – derül ki a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet jelentéséből. Az engedélyezett terület nagysága 128,6 ezer hektár volt, míg az összes művelt terület majdnem ötmillió hektár. Mint ismert, az agrárkamara tavalyi felmérése szerint a gazdálkodók által öntözni kívánt területek – a most is öntözöttekkel együtt – összesen 377 ezer hektárt tesznek ki.
A kiadvány hivatkozik az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentésére, amely szerint az elmúlt több mint két évszázadot figyelembe véve az elmúlt év volt a legmelegebb Magyarországon. Az évi átlagos középhőmérséklet 11,99 Celsius-fok volt, ami 1,66 fokkal haladja meg az 1981 és 2010 közti harmincéves átlagot.
Tavaly átlagosan 589,9 milliméter csapadék esett, ami a harmincéves átlagnál 1 százalékkal kevesebb. A csapadék eloszlása ugyanakkor szélsőségesen alakult, mivel februárban és márciusban az átlagos mennyiség duplája hullott, júniusban pedig csaknem harmadával több volt a csapadék a szokásosnál. Az összes többi hónap az átlagosnál szárazabb volt, áprilisban és októberben különösen nagy mértékű volt a csapadékhiány.
A vízjogilag engedélyezett öntözhető területek zöme az Alföldre koncentrálódik, 80 százalékuk itt található: Békés és Jász-Nagykun-Szolnok a maga 30,4 ezer és 25,8 ezer hektárjával egyenként is nagyobb, vízjogilag engedélyezett területtel rendelkezik, mint az Alföldön kívüli öt régió, ahol összesen 22,8 ezer hektár ilyen státuszú.
Az engedélyezett éves öntözhető vízmennyiség 230 millió köbméter volt tavaly, és ennek is közel négyötöde az Alföldre esik. Ebből a mennyiségből összesen 119 millió köbméter vizet öntöztek ki 67,8 ezer hektáron. Észak- és Közép-Magyarországon a vízjogilag engedélyezett öntözhető területek több mint 60 százalékát öntözték a gazdálkodók, a Közép-Dunántúlon az engedélyezett területek kevesebb mint négytizedén használták ki ezt a lehetőséget, az országos átlag pedig 52,8 százalék volt.
A kijuttatott víz mennyiségében is nagy a szórás: az öntözött területeken hektáronként átlagosan 1749 köbméter vizet használtak a gazdálkodók. Közép-Magyarországon ugyanakkor egy hektáron átlagosan 5360 köbméter vizet öntöztek, vagyis az országos átlag több mint háromszorosát, míg Észak-Magyarországon az országos átlag harmadánál is kevesebb vizet használtak fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.