BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hibernálhatja a normalizációt a jegybank

A monetáris politika idén már nem változik érdemben az elemzők szerint, legfeljebb kisebb finomhangolás jöhet – a kamatemeléshez tartósan 4 százalék feletti infláció vagy/és jelentős forintgyengülés kellene.

A jegybank továbbra is kivárhat, így a keddi kamatdöntésen nem számítunk a monetáris kondíciók változására – mondta a Világgazdaság kérdésére Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője. Júniusban az éves alapon mért infláció 3,4 százalékra lassult a májusi 3,9 százalékról, ezzel eltávolodott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) toleranciasávjának tetejétől. A maginflációs mutatók is mérséklődtek, igaz, továbbra is erős árnyomást jeleznek. A szakértő szerint az MNB-t dilemma elé állítja a dezinflációs hatású külső környezet és az egyre intenzívebb belső nyomás kettősségéből fakadó bizonytalanság. Halász Ágnes, az UniCredit Bank vezető elemzője sem vár lépést az MNB-től kedden, szerinte addig nem várható szigorítás, amíg az infláció nem lépi át tartósan a célsáv tetejét jelző 4 százalékot, vagy piaci események, például hirtelen forintesés nem kényszerítik erre. Ezek közül egyik sem fenyeget, ráadásul ősztől mérséklődhet a drágulás üteme, és a meghatározó nemzetközi jegybankok is a lazítás irányába mozdulhatnak – mondta Halász Ágnes. Varga Zoltán, az Equilor vezető elemzője sem vár lépést kedden, a döntéshozók szerinte megvárhatják az Európai Központi Bank és a Fed döntését, ez jelentős mozgásteret adhat az MNB-nek a monetáris kondíciók fenntartásához.

Nemcsak kedden, de már 2019-ben sem várható érdemi szigorítás az MNB-től – véli Nyeste Orsolya, az Erste Bank szenior elemzője. A fejlett piacok konjunkturális fordulata teret ad a jegybanknak a normalizáció felfüggesztésére. Nyeste Orsolya hozzátette: a jegybank továbbra is hangsúlyozhatja a jövő évi fiskális szigor miatt enyhülő prociklikusságot. Varga Zoltán sem vár érdemi szigorítást, viszont az átlagos kiszorítandó likviditás mennyiségén változtathatnak a bankközi kamatszintek alakulásától függően. Kuti Ákos úgy fogalmazott, hogy az Inflációs jelentések teremtenek alkalmat a monetáris politika finomhangolására. Az elemzők szeint sem az alapkamat (0,9 százalék), sem az egynapos betéti kamat (mínusz 0,05 százalék) nem változik az év végéig.

Gyengült a forint

Két hét alatt 1,3 százalékot esett az euróval szemben a forint, az elmúlt két napban pedig 0,3 százalékot. Tegnap a 327-es keresztárfolyamot is karcolta alulról a jegyzés, május vége óta nem láttunk ilyen gyenge forintot, pedig semmilyen fontos, árfolyam-befolyásoló hír vagy makroadat sem érkezett az elmúlt napokban.

A háttérben egyrészt a Fed-hatás állhat: azok a devizák gyengülnek, amelyeknél a jegybank nem tervez további lazítást. Másrészt a nemzetközi hangulat is szerepet játszhat: a török líra gyengülése mozgathatta a fejlődő piaci devizapárokat. Mivel a régiós devizák stagnáltak vagy erősödtek a napokban az euró ellenében, lehetséges, hogy a befektetők az MNB tűréshatárát tesztelik a jövő heti kamatdöntő ülés előtt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.