Magyar gazdaság

Túl sok az importtermék a boltokban

Bár a Magyarországon előállított tejet és tejtermékeket kiváló minőségben, Európa egyik legszigorúbb élelmiszer-biztonsági előírásait betartva állítják elő, mégis sok importtermék érkezik, aminek káros ökológiai hatásai is vannak – állítja a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Évente mintegy 12 ezer kamionnyi tejet és tejterméket importál Magyarország – számítható ki a 2018-as KSH-adatokból –, annak ellenére, hogy a hazai tejipar köztudottan kiváló minőségű árut állít elő – állítja a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Ennyi kamionnal akár a Balatont is körbe lehetne keríteni, miközben az általuk kibocsátott szén-dioxid fölöslegesen károsítja a környezetet. Tehát ha vásárláskor nem figyelünk arra, hogy honnan származik egy-egy termék, sokat árthatunk a környezetünknek – hívja fel a figyelmet a terméktanács. A szakmai szervezet szerint a magyar élelmiszer-biztonságot garantáló szabályozások a kontinens legszigorúbbjai között vannak, ezért Magyarországon ezeket a termékeket sokkal szigorúbban ellenőrzik, mint az más tagországaiban. Ennek ellenére tavaly Németországból több mint 30 ezer tonna, Lengyelországból több mint 11 ezer tonna sajt érkezett, és csaknem 6 ezer tonna vaj, több mint 55 ezer tonna joghurt külföldről való szállítása terhelte az utakat.

A NAIK Agrárgazdasági Kutató­intézet összefoglalója szerint a helyzet alapvetően nem változott az idei első fél évben sem. A KSH adataira hivatkozó kutatóintézet szerint Magyarországon a tej- és tejtermékek behozatalának értéke 2 százalékkal, a kivitelé 3 százalékkal nőtt 2019 első fél évében az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A behozatal értéke 14 százalékkal haladta meg a kivitelét. A külkereskedelmi egyenleg továbbra is negatív maradt, bár 10 százalékkal javult.

Magyarország az exportban főként az alacsony hozzáadott értékű nyers tej kivitelében jeleskedett, ez a tizenhatszorosa volt a behozatalnak. A sajt és túró termékcsoport behozatala 2019 első hat hónapjában 74 százalékkal volt nagyobb a kivitelnél. Itt azonban tapasztalható némi elmozdulás, hiszen a sajt és a túró importja 4 százalékkal csökkent, míg az exportja 6 százalékkal emelkedett az első fél évben. A dobozos tej kivitele 38 százalékkal volt nagyobb a behozatalnál.

Az 30 százalékkal, az 8 százalékkal csökkent 2019 első fél évében az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A savanyított tejtermékek behozatala az ötszöröse, a vaj és vajkrém importja pedig a hétszerese volt a kivitelnek. Az import 9 százalékkal, az export 10 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban.

Szerényen nőtt a termelői ár

Eközben a nyers tej országos termelői átlagára egy kilogrammra vetítve 98,45 forint volt az idén augusztusban, ami az előző havinál 2, az egy évvel korábbinál 8 százalékkal magasabb. Ám a felvásárolt mennyiség esett abban a hónapban, a júliusitól 6, a tavaly augusztusitól 1 százalékkal maradt el. | VG

Németországból tavaly több mint

30

ezer tonna

sajt érkezett

tejexport tejtermelés tejtermék-import tejtermékek
Ezek is érdekelhetik