BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tudományos innovációs hálózatot építene ki a kormány

A magyar egészségipar nagy tapasztalatokkal, hagyományokkal és tudásbázissal rendelkezik, ezért megfelelő állami szerepvállalással üzleti és közszolgáltatási szempontból is jelentős eredményeket lehet elérni.

Nemzetközi összehasonlításban nem nevezhetők magasnak Magyarország GDP-arányos egészségügyi kiadásai, mégis tíz év alatt csaknem 60 százalékkal, 740 milliárd forinttal növekedtek az egészségügy konszolidált funkcionális kiadásai. Ez a többlet bizonyos problémákat megoldott – erről is beszélt Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államtitkára a Világgazda­ság

I. Innovációs Fórum – Gyógy­szeripar és egészségipar című konferenciáján. Úgy értékelt, hogy a magyar gazdaság növekedésének megmaradásához szükség van a versenyképesség fenn­tartására, a magyar cégek azonban első helyen a szakképzett munkaerő hiányát említik a bővülés korlátjaként. Szerintük öt éven belül pusztán a demográfiai folyamatok miatt is növekedhet a munkaerőhiány.

Azt is látni kell, hogy az 55 év felettiek foglalkoztatása tekintetében lemaradásban van Magyarország, még a V4-országok között is. Ennek oka részben a lakosság egészségi állapotában keresendő. Az államtitkár elmondása szerint igen magas az elkerülhető halálozások aránya a magyar társadalomban, amire megoldás lenne a betegségek korai diagnosztizálása, de ehhez elengedhetetlenek a szűrések. Rámutatott: több betegség elkerülhető lenne életmódbeli változtatásokkal. Banai Péter Benő arra is kitért, hogy magas az egy főre jutó orvos-beteg találkozások száma. Fontos, hogy minél rövidebb időt töltsön a munkavállaló betegséggel, és minél hamarabb visszatérhessen a munkába.

A magyar egészségipar nagy tapasztalatokkal, hagyományokkal és tudásbázissal is rendelkezik, ezért megfelelő állami szerepvállalással üzleti és közszolgáltatási szempontból is jelentős eredményeket lehet elérni – erről már Gulyás Tibor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára beszélt a lapunk által szervezett rendezvényen. Szerinte mivel az egészségipar egyszerre kínál tudományos eredményeket és üzleti lehetőségeket, ezért a magyar kormánynak megfelelő szabályozással és ösztönzési rendszerrel kell jelen lennie a területen. A kormány célja az egyetemközpontú innovációs ökoszisztéma kialakítása, továbbá hogy nemzetközileg versenyképes, magyar tulajdonú vállalkozások jöjjenek létre. Az egyetemeknek fontos központokká kell válniuk, ezért a kormány tervei között szerepel az is, hogy országosan létrehozzanak egy úgynevezett Science Park-hálózatot.

A biotechnológiára kitérve a helyettes államtitkár elmondta, hogy az az egyik legdinamikusabban fejlődő szektor: az éves forgalom a magyar piacon meghaladja 200 milliárd forintot. „A gyógyszerészeti iparágban a biológiai termékek globális piaci részesedése a becslések szerint 28-ról 50 százalékra nő 2024-ig” – jegyezte meg. Gulyás Tibor értékelése szerint a magyarországi export kifejezetten jól teljesít az egészségügyi szektorban. Az orvostechnikai eszközipar külkereskedelmi aránya 80 százalék fölötti, és éves szinten mintegy 300 milliárd forint adóbevételt produkál. A gyógyszeriparban szintén jelentős, több mint 82 százalék a kivitel aránya, és körülbelül 900 milliárd forint bevételt eredményez.

Egy évtized alatt

60

százalékkal nőtt az egészségügyi kiadás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.