BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mielőbb meg kell állapodni a bérekről

Célegyenesben a kiskereskedelmi bértárgyalások, az ideális esetben csak két-három fordulós egyeztetés eredménye 10-15 százalékos emelés és a bruttó 300 ezer forintot közelítő kezdő bér is lehet.

A következő egy-két hétben – de a bérszámfejtés miatt legkésőbb január 20-ig – meg kell állapodni a bérekről azoknál a nagy áruházláncoknál, amelyek a hagyományos január–decemberi üzleti év szerint működnek – közölte a Világgazdasággal Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke. Kifejtette, hogy nem segítette a gyors megállapodást egyik bolthálózatnál sem, hogy csak az év végén dőlt el: a minimálbér és a garantált bérminimum 8-8 százalékos emelkedése marad érvényben, vagyis az idei minimálbér 161 ezer forint, a garantált bérminimum pedig 210 600 forint – tehát nem írják felül a hatéves bérmegállapodásban foglaltakat. A tárgyalások tétje ezek után az, hogy a láncok az utóbbinál mennyivel kínálnak többet a legalacsonyabb fizetési kategóriában. A KASZ elnöke jelezte, hogy eddig csak egy aláírt bérmegállapodásuk van, méghozzá a barkácsláncok között piacvezető OBI-nál. A héten azonban több élelmiszer-kiskereskedelmi láncnál is bértárgyalás lesz, köztük az Auchannál

és a SPAR-nál. Karsai Zoltán szerint ideális esetben akár két fordulóban is egyezségre lehet jutni, de az is jó eredménynek tekinthető, ha a harmadik tárgyaláson állapodnak meg a béremelésről. Sok múlik azon, hogyan sikerült a karácsonyi szezon az egyes munkáltatóknál, hiszen a negyedik negyedév iparági átlagban az éves árbevétel 30-35 százalékát is hozhatja.

A budapesti kiskereskedelmi bérek jellemzően bruttó 215 és 270 ezer forint között szóródnak, de aki a dolgozók legjavából akar válogatni, annak legalább 295 ezer forintos bérben érdemes gondolkodnia Karsai Zoltán szerint. Nincs szó arról, hogy ennél kevesebbért ne lehetne embert találni a fővárosban, de a munkáltatónak sem mindegy, hogy egy kereskedelmi tapasztalattal rendelkező munkatárssal bővít-e, vagy egy korábbi bányásszal, esetleg hűtőgépszerelővel. Aki tehát a csaknem 300 ezres bruttó bért is megadja a pénztárosoknak és az árufeltöltőknek, az garantáltan vonzó munkáltatónak számít. Lehet, hogy ennyi sem elég ahhoz, hogy a kollégákat átcsábítsák a diszkontoktól, az Alditól vagy a Lidltől, de lényegében bárhonnan máshonnan jó eséllyel szipkázhatnak el munkaerőt. A nyugat-dunántúli bérezési feltételek megütik a budapestiek szintjét, mert aki munkát keres, könnyen Ausztria felé veheti az irányt. Az országos átlag fölötti bérekhez ráadásul már a toborzás fázisában pluszpénz járhat.

Bár néhány vállalattal már október eleje óta tárgyal a KASZ, a jelek szerint hiábavaló volt a sietség. Az érdekképviselet előzetesen 10–19 százalékos emelést tűzött ki célul, ennyivel a kezdő bérek akár a bruttó 231–278 ezer forintot is elérhetik. Az, hogy e tervek reálisak voltak-e, a következő hetekben dőlhet el. Egyelőre azonban egyre nagyobb a szakadék a munkáltatók között. Egyes áruházláncok a 8 százalékos emelést is alig tudják kigazdálkodni, mások viszont akár a 13-15 százalékot is hajlandók megadni. A szakszervezetek minden üzletláncnál mérlegelemzés alapján dolgoznak: megnézik, hogy a kitűzött árbevételi cél mennyiben teljesült, és azt is, hogy a forgalom mekkora hányadát vitte el a munkaerőköltség. Értelemszerűen azok a cégek beszélnek 5-6 százalékos béremelésről a minimális 8 százalék helyett, amelyek a vártnál szerényebb értékesítési adatokkal szembesültek.

Garantáltan vonzó az a munkáltató, amelyik megadja a csaknem 300 ezres bruttó bért a pénztárosoknak és az árufeltöltőknek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.