BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A hét végén már elindul a hazai eperszezon

A legtöbb hazai szamócatermelő jó minőségű és bőséges termésre számít, mivel idén az enyhe tél és tavasz nagyon kedvezett a köznyelvben epernek hívott gyümölcsnek – áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közleményében. A köztestület szakértői ehhez hozzáteszik, hogy a képet némileg árnyalják az előző heti hideg és fagy okozta károk.

A piacokon a lédig kiszerelés fogy elsősorban, a héten elindult áruházi beszállításoknál pedig továbbra is a 250–500 grammos, úgynevezett majszolásmentes (zárt) csomagolás a jellemző, de igény mutatkozik a két kilogrammos családi kiszerelésre is. A NAK szerint ezt vélhetően a járvány okozta keresletváltozás indokolja.

A szamóca az elmúlt hetekben még javarészt görög, spanyol importból volt kapható, de a hét végén már folyamatosan kínálják majd az importárunál jobb minőségű, friss magyar szamócát is – közölte az agrárkamara. A magyar szamóca három fázisban érkezik a kereskedelmi forgalomba: ezen a héten a

– részben – fűtött fóliasátras termés, április végén, május elején a bakhátas, fátyolfóliás termőterületekről származó, május közepétől pedig nagy mennyiségben a szabadföldi szamóca. A hazai termés június közepéig-végéig kitart.

A kamara szakértői szerint a friss magyar szamóca könnyen megkülönböztethető a korán leszedett és több ezer kilométerről ideérkező importtól. A magyar áru állaga nem olyan kemény, és a csészelevelei frissebbek. A hazai fajták jóval rövidebb idő alatt jutnak el a fogyasztóhoz, ez a különbség pedig ízben is megmutatkozik. A hosszú szállíthatóságra nemesített importfajtáknál bizonyos érzékszervi tulajdonságok (illat, íz, aroma) eltűnnek vagy gyengülnek a nemesítés során, ráadásul a szedési idő meghatározásánál sem az érettség a döntő, hanem a szállításra való alkalmasság.

A magyarországi üzemi szamócatermő terület – a 2019-es SAPS-adatok szerint – mintegy 650 hektár, amelyen évente az időjárási viszonyoktól függően átlagosan nyolc-tízezer tonna gyümölcs terem. A termőterület 20-20 százaléka Bács-Kiskun és Pest megyében található, mellettük még Győr-Moson-Sopron, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Somogy megyében nagyobb mértékű a termelés. Az országban lévő termőfelület mintegy fele fóliasátras hajtatás. Sokan tervezik a „szedd magad” akciók indítását – persze a szigorú egészségügyi előírásokat betartva –, és a házhoz szállításon is többen gondolkodnak, azonban ez az 500 grammos csomagoknál az alacsony üzemanyagárak ellenére sem igazán gazdaságos.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.