Magyar gazdaság

A legkisebbeknek fájhat a tilalom

Kétszáznál is több családi céget veszélyeztetne az egyszer használatos műanyagok betiltása. A helyettesítő termékekre való átállás sokszor károsabb a környezetre, mint a meglévő műanyagokat felhasználó megoldások.

Szövetségünk egyetért minden olyan termék piacról történő kivonásával, amelyeknél a gazdaságosabb és kisebb környezeti hatású (karbonlábnyom) alternatíva már rendelkezésre áll. Minden olyan esetben, amelynél ez kétséges, sokkal inkább technológiaváltást javaslunk anyagváltás helyett – közölte a Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) a Világgazdasággal. Lapunk az egyszer használatos műanyagok tilalmának ügyében kereste meg az ágazati érdekképviseletet (az erről szóló előterjesztést jelenlegi formájában a kormány a napokban visszavonta). Az MMSZ ennek kapcsán kiemelte: számtalan esetben bebizonyosodott, például a csomagolási alternatíváknál, hogy az átállás károsabb a környezetre, mint a meglévő műanyagok használata. „A környezetet az emberek szennyezik. Ahhoz, hogy ezt meg lehessen szüntetni, széles körű hulladékgazdálkodási rendszerre van szükség. Sajnos nem közismert tény, hogy fenntarthatósági, újrahasznosítási és körforgásos gazdálkodási szempontból a műanyagok kínálják a legalkalmasabb opciót” – közölték. A szervezet szerint az úgynevezett oxolebomlású, hamisan biolebonthatónak feltüntetett termékek egyértelműen károsak, ezért a felhasználásuk megszüntetését javasolja.

Az egyszer használatos műanyagok tilalma eredetileg a fültisztító és italkeverő pálcikákra, az evőeszközökre, tányérokra, szívószálakra, a léggömbökhöz tartozó pálcákra, az expandált polisztirolból készült ételtároló edényekre, italtárolókra és poharakra terjedt ki. Ezek közül Magyarországon pohár, tányér, habtálca, evőeszköz, szívószál és keverőpálca készül. Granulátumból ilyen félkész- és késztermékeket előállító cégből kilencet tartanak számon a feldolgozói oldalon, további 220-230 vállalkozás félkész termékekből, tehát például már legyártott fóliából gyárt zacskót, szatyrot, tasakot. Az utóbbiak termelői között nagy a mikro- és a családi vállalkozások aránya. Ezek együttes éves forgalma – az általános árszínvonal alapján – mintegy 2,2 milliárd forint, a szóban forgó termékekből 2018-ban 3185 tonnát gyártottak. A szigorítással ez a volumen – amely az ágazat egészéhez képest elenyésző – esne ki, és ezzel párhuzamosan ellehetetlenülne az érintett cégek tevékenysége. Az MMSZ szerint megoldható az egyszeri helyett többszöri használatra alkalmas termékek bevezetése, ehhez a habosított polisztirolról habosított polipropilénre kell váltani.

tilalom műanyag MMSZ egyszer használatos műanyag
Ezek is érdekelhetik