Magyar gazdaság

Sok vállalkozás visszafogta a termelést

A koronavírus-járvány, a forint-euró árfolyam és a madárinfluenza mellett lassan a csökkenő termelés is kezdi kifejteni hatását a baromfipiacon.

A baromfiágazatnak mintegy négymilliárd forint lehet a részesedése a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezelésére a Gazdaságvédelmi Alap által biztosított 25 milliárd forintnyi többletforrásból. Ez a készülő jogszabálytervezetek szerint úgy valósulhat meg, hogy a termelők – ahogyan azt már az Agrárminisztérium is közölte – 3 milliárd forint értékben kaphatnak támogatást, a baromfiiparban tevékenykedő élelmiszeripari vállalkozások számára pedig egymilliárd forint juthat a 25 milliárdos forrásból az élelmiszeriparnak fenntartott 8 milliárdból.

A termelők számára biztosított 3 milliárd forint pluszforrás a megemelt, úgynevezett de minimis keretet terheli, a támogatás alapja pedig a tervek szerint a tavalyi első negyedév teljesítménye lesz. A baromfiiparban tevékenykedő élelmiszeripari vállalkozások a foglalkoztatottak után igényelhetnének összesen körülbelül egymilliárd forintnyi támogatást. Ez arányos az ágazat súlyával – mondta a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnök-igazgatója.

Közben a baromfiágazatban lassan megoldódni látszik a koronavírus-járvány következtében kialakult piaci probléma, de az ágazati szereplők nem számítanak arra, hogy ez rövid távú folyamat lesz. A fagyasztott baromfihúskészletek még a múlt héten is növekedtek, de Csorbai Attila szerint a szektor körülbelül most lehet a gödör alján, és a készletek ugyan lassan, de hamarosan elkezdenek kopni. A legtöbb országban a baromfitartó vállalkozások a termelés visszafogásával próbálták kezelni ezt az extrém piaci helyzetet, átlagosan mintegy 15 százalékkal csökkentek a telepítések. Ennek hatásai a rövidebb tenyészidejű fajoknál – például a csirkénél – hamarabb jelentkeznek, de már most érkeztek jelzések arról, hogy Csehországban nincs elegendő friss áru, így oda már magyarországi szállítmányok is érkeznek. Ez a fagyasztott készleteket még nem érinti, de a frissáru-piacon beindulhat az óvatos keresletnövekedés.

Az árak még mindig nyomottak, aminek elsősorban az az oka, hogy a kiskereskedelmi láncok felvevőképessége korlátozott, a HoReCA (Hotels, Restaurants, Cafés) szektor eltűnését még mindig érzékelik. Az utóbbi egyébként is elsősorban a fagyasztott készleteket kezdi majd apasztani, de itt csak kis csökkenésre lehet számítani, és ezek a készletek még nyomják az árakat.

A csirkemellfilénél ugyanakkor már megfigyelhető, hogy elmozdultak a kereskedőknek szállított árakban jelzett kilónkénti 630–660 forintos mélypontról, és már 700 forint körül tartanak, de egyelőre nehéz megmondani, hogy ebben mekkora az árfolyam és a pünkösdi ünnepek miatti keresletélénkülés hatása. A BTT elnök-igazgatója szerint már érezni a hatását annak, hogy kevesebb csirkét telepítettek.

A felsoroltakon kívül a piacon érvényesülő összetett hatások egyike a madárinfluenza. A hazai járvány miatt már több mint 4,6 millió állatot kellett leölni. A szakértők abban bíznak, hogy hamarosan normalizálódhat a helyzet, és most az a nagy kérdés, hogy milyen feltételekkel és mikor lehet újratelepíteni az állományokat.

madárinfluenza koronavírus baromfiárak Csorbai Attila Baromfi Termék Tanács baromfipiac
Ezek is érdekelhetik