A kormány az eddigi költségvetési kereteken felül 25 milliárd forint többletforrást biztosít a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásoknak a koronavírus okozta gazdasági nehézségek leküzdésére – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető kiemelte, hogy elsődleges feladat a mezőgazdaság és az élelmiszeripar stabil működésének fenntartása és az élelmiszer-ellátás folyamatosságának biztosítása. A hazai élelmiszer-gazdaságot mintegy 174 ezer vidéki vállalkozás tartja életben, amelyek jó részénél tíznél kevesebben dolgoznak vagy önfoglalkoztatók – tette hozzá.
A tárca a gazdaságvédelmi akcióterv részeként dolgozta ki a Nemzeti élelmiszer-gazdasági válságkezelő programot, most ennek keretében juttatnak 25 milliárd forintot vissza nem térítendő támogatásként a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásoknak. A minisztérium már dolgozik azokon a támogatási konstrukciókon is, amelyeket az Európai Bizottság gyorsított eljárású jóváhagyását követően hirdetnek meg – reményeik szerint mielőbb. A miniszter emlékeztetett: a program célja az élelmiszer-termelési kapacitások fenntartása, a járványügyi védekezés megerősítése, ezzel az élelmezésbiztonság és exportpotenciál megőrzése – mondta.
A többletforrás a Gazdaságvédelmi Alap terhére, a Gazdaságvédelmi akcióterv keretében érkezik az ágazatba. Az Agrárminisztérium a Világgazdaság kérdésére közölte, hogy a 25 milliárd forintot kétféle formában kívánják felhasználni. Ahol jól azonosítható módon, közvetlenül sújtanak egész ágazatokat a koronavírus-járvány gazdasági hatásai, ott egyrészt a meglévő ágazati támogatási jogcímek forrásának megemelésével kívánnak segítséget nyújtani, másrészt pedig új, ideiglenes ágazati támogatási formák bevezetését is tervezik. Előbbire a zöldség-gyümölcs termelői szervezetek dotációját hozták fel példaként, míg az új támogatásokat például a szőlő-bor ágazatba kívánják kihelyezni.
A költségvetési többletforrások nagyobb részét pedig a tervek szerint olyan új támogatási lehetőségek megnyitására fordítják, amelyek azoknak a – külön ágazati szintű többlettámogatásban nem részesülő szektorokban működő – gazdálkodóknak és vállalkozásoknak nyújtanak segítséget, akik igazolható módon a koronavírus következtében szenvedtek el érdemi árbevétel-kiesést. Ezt a támogatási formát a tárca a mezőgazdasági termelők és az élelmiszeripari vállalkozások számára is elérhetővé tenné.
Az Agrárminisztérium a Világgazdaság kérdéseire adott válaszában emlékeztetett: a Covid–19-járvánnyal összefüggésben hozott európai uniós állami támogatási szabályok teszik lehetővé, hogy 2020. december 31-ig ideiglenes állami támogatást nyújtson egy tagállam. Ennek alapján az élelmiszer-feldolgozásban maximum 800 ezer, a mezőgazdasági ágazatban legfeljebb százezer, a halászati ágazatban pedig maximum 120 ezer euró vissza nem térítendő támogatás nyújtható egy-egy vállalkozásnak.
A támogatás kedvezményezettjei azok a vállalkozások lehetnek, amelyek tavaly év végén – az állami támogatási szabályok szerint – nem voltak nehéz helyzetben, de a koronavírus-járványra visszavezethetően nehézségeik támadtak vagy nehéz helyzetbe kerültek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.