Magyar gazdaság

Jócskán felülmúlta a várakozásokat a Zöld Kötvény sikere

A napokban lebonyolított Zöld Kötvény kibocsátás sikere minden előzetes várakozást felülmúlt: a 1,5 milliárd euró értékben kínált kötvényekre közel 7,7 milliárd eurónyi vételi ajánlat érkezett. A nemzetközi befektetők tehát Magyarország gazdasági és klímapolitikai teljesítményét, a kormány klímavédelmi jövőképét is hitelesnek ítélik. A befolyó források kizárólag zöld beruházásokra, például a közlekedés zöldítésére vagy az energiahatékonyság javítására használható fel – értékelt Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

Magyarország több hónapos előkészítő munka után az Európai Unióban az elsők között bocsátott ki Zöld Kötvényt 2020. június 2-án. A 1,5 milliárd euró értékben kibocsátott, 15 éves futamidejű kötvényekből befolyó források kizárólag zöld beruházásokra használhatók fel, kiemelten a klímavédelmi célú gazdaságfejlesztési programokra, a közlekedés zöldítésére és az elektromobilitás ösztönzésére irányuló, az áramtermelés karbonmentes átalakítását, az energiahatékonyság javítását szolgáló fejlesztésekre. A iránt hatalmas az érdeklődés, hiszen

több mint ötszörös, közel 7,7 milliárd forintos vételi ajánlat érkezett be.

A Zöld Kötvény kibocsátása a Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv részeként valósult meg, bizonyítva, hogy Magyarország felelősen cselekszik a klímaváltozás káros hatásainak mérséklése érdekében. A kormány célja, hogy hosszú távon is biztonságos, fenntartható, zöld környezetet biztosítson a magyar családoknak.

Az akciótervi lépések megvalósítása más területeken is a tervezett ütemben halad: június közepétől lehet pályázni a tisztán elektromos járművek beszerzését összesen 5 milliárd forinttal támogató program forrásaira. Az innovációs tárca támogatja a kis- és középvállalkozások napelemes fejlesztéseit, és hamarosan végrehajtási szakaszba lép a Zöld Busz Program is.

Fotó: Shutterstock

Kaderják Péter elmondta:

a kormány a valódi klímavédelemre, az energiaszuverenitásra és a zöld gazdasági növekedésre összpontosítja erőfeszítéseit. A héten elfogadott klímavédelmi törvény elősegíti Magyarország közép- és hosszú távú energia- és klímapolitikai céljainak megvalósulását, teljes összhangban van az 2050-re kitűzött klímasemlegességi törekvésével.

Az államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy a baloldal nem támogatta a törvény elfogadását, és ezzel leszavazta a 2050-es klímasemlegesség céljának – korábban általa kezdeményezett – legmagasabb szintű jogszabályi megerősítését.

Könnyen arra a következtetésre juthatunk, hogy számos egyéb kérdéshez hasonlóan ezt sem gondolták komolyan, erről is csak beszélnek. Pedig a klíma- és természetvédelem közös nemzeti ügy, amelyet nem szabad politikai haszonszerzés céljára használni

– tette hozzá Kaderják Péter.

Zöld Kötvény kötvénykibocsátás ITM zöld beruházások
Kapcsolódó cikkek