Magyar gazdaság

Nagy István: lesz elegendő idénymunkás

Felkészülten várjuk a Covid–19- járvány esetleges újabb hullámát – erről is nyilatkozott a Világgazdaságnak Nagy István agrárminiszter. A személyforgalom korlátozása nem okoz gondot az idénymunkák elvégzésében.

A gazdálkodók és az agrárirányítás is megtanulta, milyen hatásokat okozhat a járvány, ismerik az emberi reakciókat is – válaszolta a Világgazdaság kérdésére Nagy István agrárminiszter a Covid–19-járvány esetleges második hullámának az agrárgazdaság gyakorolt hatásairól. Szerinte a személyforgalom szigorítása az itt dolgozó külföldi idénymunkások esetében már nem okoz gondot, mivel azok, akikre szüksége van az ágazatnak, már itt vannak. „A munkájukat vesztett hazai munkavállalók előtt továbbra is nyitva van a magyar agrárium” – hangsúlyozta Nagy István, aki szerint mégiscsak a hazai a biztonságos munkaerő, és ezt a munkát kínáló gazdálkodók is tudják, ezért szeretnének magyarországi munkaerőt foglalkoztatni.

A személyforgalomban lényegében továbbra is biztosítva van az agárágazatba érkező dolgozók belépése – reagált megkeresésünkre a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Javaslatukra az idénymunkások belépésével kapcsolatban kezdeményezett, májusban alkotott jogszabályba foglalt intézkedéseket egy július

12-i kormányrendelet szerint el kell végezni. Számottevő változás nem várható, ám a szükséges óvintézkedések megtétele továbbra is előírás.

A miniszter elmondta: egyrészt az első hullám gazdasági kárait mérséklik, ezért nyílnak meg szinte hétről hétre a tárcának a gazdaságvédelmi akcióterv részeként kidolgozott, 25 milliárd forintos keretösszegű élelmiszer-gazdasági válságkezelő programhoz kapcsolódó támogatási lehetőségei, amelyek segítségével a járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások vissza nem térítendő támogatásokat igényelhetnek. Másrészt elindítottak egy százmilliárd forintos beruházásösztönző csomagot, amelyből 50 milliárd forint az állattartó telepek korszerűsítését, 30 milliárd a kertészetek piaci igényekhez igazodó beruházásait, 20 milliárd pedig az öntözésfejlesztést szolgálja. „A legjobb védekezés a koronavírus-járvány gazdasági hatásai ellen az előremenekülés, ezért is fektetünk külön hangsúlyt a beruházások támogatására.” A vírus kiszámíthatatlan természete miatt előállhatnak váratlan helyzetek, de az olyan típusú problémákat, amilyeneket a járvány első hulláma okozott, az agrár- és az élelmiszer-gazdaság sikeresen tudja kezelni.

A NAK is abból indul ki, hogy ahogy tavasszal, a gazdálkodóknak a továbbiakban is ugyanúgy el kell végezniük az idénymunkákat, az állatokat etetniük, a növényeket gondozniuk kell. A kamara felmérése szerint egyébként például a spárga szedése 4500, a szabadföldi szamóca betakarítása 13 ezer mezőgazdasági idénymunkást igényelt, az alma- és szőlőszüret, valamint a folyamatosan érő zöldségek és gyümölcsök betakarítása pedig havonta átlagosan mintegy 60-70 ezer idénymunkás foglalkoztatását teszi szükségessé. A NAK szakértői szerint a szabályok teret adnak a munkaerő biztosítására, az inputanyagokat pedig sokan előre elraktározták. Ha újból erősödik a koronavírus-járvány, a fogyasztók oldaláról is időszakosan megnövekedő kereslet várható, ahogy a tavasszal is történt. A NAK azt hangsúlyozza, hogy elegendő élelmiszer van és lesz Magyarországon, ebben a magyar gazdálkodóknak és élelmiszer-előállítóknak továbbra is kiemelkedő a szerepük.

COVID-19 idénymunka koronavírus Nagy István mezőgazdaság élelmiszeripar
Ezek is érdekelhetik