Magyar gazdaság

A nagyobb vállalatok ismét keresik az új munkaerőt

A járvány elbocsátási hulláma után lassabb ütemben, de a nagy vállalatok ismét hirdetnek állásokat.

A hazai munkáltatók az idei utolsó negyedévben átlagosan 2 százalékkal tervezik bővíteni jelenlegi munkaerőkeretüket– derül ki a ManpowerGroup legfrissebb Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.

A több mint 400 megkérdezett magyarországi munkáltató válaszai alapján kisebb trendforduló látszik kirajzolódni az utolsó negyedévre:

a harmadik negyedévre tervezett 5 százalékos létszámcsökkentést követően ismét mérsékelt munkaerő-felvételi szándék érvényesül az ágazatok többségében.

„A két százalék ugyanakkor egy átlagos mérték, az egyes szektorok között jelentős különbség fedezhető fel„ – árnyalja a képet Fehér Tamás, a vállalat ügyvezető igazgatója.

A legnagyobb, 14 százalékos tervezett felfutást a építőiparban mértük, de jelentős, 6 százalékos a bővítési kedv a gyártás-termelésben is. Az étterem, vendéglátás szektorban ugyanakkor várhatóan továbbra sem áll le a zsugorodás: a harmadik negyedévre vonatkozó 21 százalékos leépítési terveket most további 6 százalékos elbocsátási hullám követheti.

A legoptimistábban a nagy, 250 főnél több munkavállalót foglalkoztató cégek döntéshozói nyilatkoztak: ebben a körben a tervezett bővítés mértéke az öt százalékot is elérheti.

Fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Eközben a közepes, és mikrovállalatok körében stagnálás, vagy minimális elbocsátási többlet várható a következő három hónapban.

Regionális bontásban is komoly eltérések tapasztalhatók a munkáltatók szándékait illetően. Miközben a Közép-Magyarországi Régióban a 9 százalékot is eléri a tervekben szereplő bővülés, Észak-Magyarországon újabb 5 százalékos, míg Dél-Magyarországon nem kevesebb mint 9 százalékos további átlagos leépítésen gondolkodnak a vállalkozások vezetői.

A ManpowerGroup Munkaerőpiaci Előrejelzése globális szinten 43 ország és térség 38 ezer munkáltatójának válaszai alapján áll össze. Nemzetközi összehasonlításban a magyarországi kilátások a kedvezőbbek között, a 14. helyen szerepelnek.

A legpozitívabb várakozásokat Tajvanban (20 százalék) és az Egyesült Államokban (14 százalék) regisztrálták, a lista alján latin-amerikai országok (Panama, Costa Rica, Kolumbia) és a Dél-Afrikai Köztársaság találhatók tíz százalékot meghaladó visszaeséssel.

Őket előzi az Egyesült Királyság (8 százalék), amelynek munkaerőpiacát a koronavíruson kívül most a Brexitet övező bizonytalanság is tépázza.

A cégek fele több mint fél év múlva várja a szokásos üzletmenet visszatérését

A idei működésére alapvető hatást gyakorolt a koronavírus az egész világon. A ManpowerGroup a Covid-19 üzleti hatásairól 1100 vállalati vezetőt kérdezett meg a Magyarországot is magába foglaló Délkelet-Európai Régió nyolc országában a második negyedév végén.

A válaszok alapján a cégek 29 százaléka a járvány kirobbanását követően elhalasztotta (29 százalék) vagy törölte (21 százalék) az új munkaerő felvételét, 24 százalék pedig azonnali létszámleépítésbe fogott.

A nyilatkozók 31 százaléka nyilatkozott úgy, hogy várhatóan három hónapon belül visszatér a cég működése a szokásos kerékvágásba. 48 százalék szerint ugyanakkor ehhez még legalább fél évre lesz szükség.

minkaerő állás nagyvállalatok
Kapcsolódó cikkek