Magyarország az orosz–magyar gázszállítási szerződésben szereplő mennyiség emeléséről is szeretne tárgyalni – mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Moszkvában. Vlagyimir Putyin orosz elnök Orbán Viktort fogadva kijelentette, biztonságot, hosszú távú stabilitást nyújt Magyarországnak a 2036-ig szóló orosz–magyar gázszállítási szerződés. Azt is fontosnak nevezte, hogy Magyarország jóval olcsóbban vásárolja a gázt, mint a világpiaci ár.

Fotó: MIKHAIL KLIMENTYEV

Orbán Viktor szintén nagyon fontosnak nevezte a megállapodást, és jelezte, hogy szeretne az abban szereplő mennyiség mértékének megemeléséről is tárgyalni. Köszönetét fejezte ki vendéglátójának a koronavírus elleni vakcinák szállítását illetően is, és hangoztatta, hogy az orosz oltóanyaggal 900 ezer magyart oltottak be.

Ukrajnával kapcsolatban Orbán Viktor a látogatását békemissziónak is nevezte, és jelezte: „Az részéről készen állunk egy észszerű megállapodásra, az EU egyetlen vezetője sem akar háborút.” A nehéz idők ellenére a tavalyi volt a legsikeresebb év a kétoldalú együttműködésben – tette hozzá Orbán Viktor, és a két nagy kihívás éppen a koronavírus-járvány és az energiaellátás volt.

Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy 13 éve találkoztak először, s ez már a 12. találkozójuk, ami ritkaság. Az elmúlt 13 évből „nekünk kettőnknek van a leghosszabb emlékezete az EU és Oroszország viszonylatában” – fogalmazott.

Vlagyimir Putyin emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi biztonság tekintetében Moszkva elküldte javaslatait a NATO-nak és az Egyesült Államoknak is. A közelgő magyarországi választás kapcsán a felek egyetértettek abban, hogy azt követően is még sokáig szeretnének együttműködni.

„Szeretnék nyerni, jó reményeim vannak arra, hogy hosszú évekig működhetünk együtt” – jelentette ki Orbán Viktor.

Az orosz elnök úgy fogalmazott, sok mindent tettek együtt, ami a nép javát szolgálja, és nagyon reméli, hogy ezt a munkát folytatni tudják. Mindketten méltatták a közös munkát a gazdaság más területein is. Orbán Viktor egyebek között leszögezte, hogy a paksi atomerőművel kapcsolatos együttműködés „ragyogóan halad”, a magyar beruházások, amelyeket az orosz kormány is engedélyezett, megtörténtek. E téren is vannak újabb javaslatai az együttműködés fejlesztésére – tette hozzá.

Vlagyimir Putyin hangoztatta, hogy a kétoldalú külkereskedelmi áruforgalom a tavalyi első 11 hónapban 30 százalékkal nőtt. Az atomenergetika mellett a gépipar területén is fontos projektek zajlanak a két ország között.

Február 1-től Moldova már olcsóbban kapja az orosz gázt, mint januárban. Az előző hónapban ezer köbméterenként 686 dollárt fizetett, most jóval kevesebbet, 563 dollárt a TASZSZ tudósítása szerint. A hírügynökség idézi a MoldovaGaz gázelosztó társaság igazgatóságának elnökét, Vadim Csebant, aki szerint az ár csökkentése lehetővé teszi a társaságnak, hogy kompenzálja a „negatív pénzügyi eltérések” egy részét, amely több mint kétmilliárd lej, azaz több mint 111 millió dollár. A moldovai parlament január 20-án az elmúlt hónapokban másodszor vezetett be 60 napos rendkívüli állapotot az országban, miután a MoldovaGaz nem tudta kifizetni a Gazpromot.