Összesen 35 szakrendelő részesült utólagos támogatásban, 506 millió forintot kaptak a járványügyi költségeik ellentételezésére – írja a medicalonline.hu. Átlagosan egy-egy szakrendelő 14,5 millió pluszforráshoz jutott. A rendelők 2021. január 1-je és június 30-a között 325 ezer védőoltást adtak be. 

A pluszfeladatok pluszköltségekkel jártak

Az oltások beadása, illetve annak megszervezése és az ahhoz szükséges eszközök és személyzet biztosítása mindig az adott egészségügyi intézmény feladata volt, aminek mindenki igyekezett a lehető legjobban megfelelni. E tevékenység azonban nem szerepelt az önálló járóbeteg-szakellátók finanszírozott feladatai között, így a munkában részt vevő intézmények saját forrásaikból finanszírozták a költségeiket: eszközöket, túlórákat, hét végi munkavégzést.

A kiadások érdemben megterhelték a szóban forgó intézetek költségvetését, ezért a Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség – mint a járóbeteg-szakellátás és az abban részt vevő intézmények érdekképviselő szervezete – kiemelt fontosságúnak tartotta, hogy a működőképességet ne veszélyeztethessék a járványhoz kapcsolódó feladatok. Ezért a szövetség a tagok kezdeményezésére 2021 szeptemberében úgy döntött, hogy felméri a pontos anyagi igényeket, összegyűjti azokat és megkeresi az Emberi Erőforrások Minisztériumát a Covid-járvány elleni védekezéssel összefüggő, igazolt kiadások megtérítése miatt.

A szövetség felhívására elindult adatgyűjtés alapján végül összesen 35 szakrendelő részesült támogatásban. 

Így az átlagos finanszírozás mintegy 14,5 millió forint, de nagyon változó volt a költségek mértéke: a legkisebb kért összeg 230 ezer, a legnagyobb finanszírozási kérés több mint 53 millió forintot tett ki.

2022.01.10. Siklós Szakrendelés, szemészet vizsgálat a Siklósi Kórházban, a Siklósi Kórház Nonprofit Kft. szakrendelőjében Fotó: Löffler Péter LP Dunántúli Napló Képen: Dr. Hermann Mária (j) szemész szakorvos
Fotó: Löffler Péter / Dunántúli Napló

A Covid-járvány kitörése minden ország egészségügyi ellátórendszerét és annak minden elemét megterhelte, az alapellátás, a járó- és a fekvőbeteg-szakellátás is kivette a részét, és a betegellátás mellett oltópontként is működtek – írták.

Amikor Magyarországon elérhetővé váltak a koronavírus elleni vakcinák, elsődleges cél volt, hogy minél több helyen, a lehető legtöbben felvehessék az oltást, és mindenki a lakóhelyéhez lehető legközelebb juthasson vakcinához.

A szakrendelők mindeközben működtek, ráadásul a népegészségügyi szakigazgatási szerv intézkedése nyomán folyamatosan rendeltek ki a járóbeteg-rendelőintézetekből asszisztenseket, szakorvosokat a Covid-ellátó osztályokra és egyéb feladatokra. A kollégák több tízezer munkaórát teljesítettek, és nemcsak a kirendelt kollégák helyettesítését kellett megoldani házon belül, de a kirendelt kollégák fizetését, pótlékait, költségeit is a küldő járóbeteg- intézet viselte.

A szövetség 2022. március 2-án aláírta a támogatói okiratot, amelyben 506 516 585 forint támogatást kapott a korábban összegyűjtött igényekre.

A most megítélt összegek a járvány elleni védekezéssel összefüggésben felmerült olyan költségekre fordíthatók, melyeket korábban már teljesített (kifizetett, elköltött) az adott intézmény, és azok kompenzációjára máshonnan külön forrást nem kapott.