Tovább bővülnek a gazdálkodók forgóeszköz-finanszírozási lehetőségei. Márciustól várhatóan újra elérhetők lesznek a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtott ágazatspecifikus forgóeszközhitelek – derült ki Nagy István agrárminiszter képviselői kérdésre adott válaszából. 

Petróczki Tamás gazdasága Penészlek aszály csapadékhiány tehén szarvasmarha tartás nehézségei mezőgazdaság agrárium állattartás gémeskút  2022 08 18
A mezőgazdasági termelők és az élelmiszeripar szereplői hamarosan újabb kedvezményes hitelt vehetnek fel. Fotó: Kállai Márton / Szabad Föld

A tárcavezető szerint a hitelprogramok keretében (MFB Agrár Forgóeszköz Hitelprogram, MFB TÉSZ Forgóeszköz Hitelprogram, MFB Élelmiszeripar Forgóeszköz Hitelprogram) az agrárvállalkozások mérettől függetlenül összesen 20 milliárd forint kedvezményes kamatozású, akár hatéves futamidejű forgóeszközhitelt vehetnek fel. 

A konstrukcióban ráadásul három év türelmi időt is kapnak az érintettek. A lehetőséggel 2023. december végéig élhetnek a gazdálkodók. A hitelekhez az Agrárminisztérium 60 százalékos, de legfeljebb 4 százalékpont mértékű kamattámogatást nyújt. Így a vállalkozások által fizetendő hitelkamat a jelenlegi piaci adatok alapján rendkívül kedvező lesz, 6,6–7,1 százalékpont körül alakul.

Az ágazati hitelprogramok még 2020-ban indultak el, az érdeklődők pedig a múlt év novemberéig élhettek a kedvezményes finanszírozás lehetőségével. A nagy sikerre való tekintettel hamarosan újra elérhetők lesznek a konstrukciók.

Igyekezniük kell ugyanakkor azoknak a termelőknek, akik a múlt évben az aszálykár miatt kerültek nehéz helyzetbe. A kormányhivatalok által igazolt aszálykárral érintett termelők esetében továbbra is lehetőség van az Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kiemelt mértékű, legfeljebb 14 százalékpont mértékű kamattámogatást igénybe venni. A kiemelt kamattámogatást a 2023. március 31-ig megkötött hitelszerződések esetében lehet érvényesíteni.

A gazdálkodók likviditását segíti az is, hogy az év végéig nem kell fizetniük a korábban felvett hiteleiket. A moratóriumba 2022. szeptember 15-ig jelentkezhettek a termelők. 

A határidőig összesen 286,6 milliárd forintnyi mezőgazdasági visszafizetésére igényeltek és kaptak haladékot.

A hiteleiket – az érvényes jogszabály alapján – 2024-től kezdődően kell tovább törleszteniük. A moratóriumban nem szereplő hitelek esetében nagy könnyebbséget nyújtott a kamatstop bevezetése, az intézkedés szintén ez év végéig marad érvényben. A kis- és közepes vállalkozások számára bevezetett kamatstop nagy segítséget nyújtott a változó kamatozású mezőgazdasági hitelek törlesztési terheinek érdemi csökkentése révén. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Mirkó István / Magyar Nemzet)