BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nyilvánosságra hozták a Mol Campus hálózati titkait

A tavaly decemberben átadott, 143 méter magas és 29 emeletes Mol Campus hazánk számos tekintetben egyedülálló irodaépülete. Magyarország legnagyobb vállalatának munkavállalói ezen a 86 ezer négyzetméternyi – azaz 12 focipályának megfelelő méretű – területen a legmodernebb informatikai, információ- és kiberbiztonsági megoldásokkal felszerelt környezetben dolgoznak.

Az ország legmagasabb épületébe – ahol az irodák mellett nyilvános kilátóterasz, látogatói központ és éttermek is működni fognak – kilenc különböző telephelyről 2500 kollégáját költöztette át a Mol. Számukra modern, fenntartható és biztonságosan üzemelő munkahelyet kívánt teremteni. Mindennek ma már elengedhetetlen feltétele a megfelelő informatikai hálózat, illetve a magas szintű információ- és kiberbiztonság, amelynek tervezéséről és a kivitelezés minőségbiztosításáról az S&T Hungary Kft. (amely februártól Kontron Hungary Kft. néven működik) gondoskodott.

20221208 BudapestA Mol Campus épületefotó: Nagy Zoltán (NZ)Metropol
20221208 Budapest
A Mol Campus épülete
fotó: Nagy Zoltán (NZ)
Metropol
Fotó: Nagy Zoltán / Metropol

A tervezés kétéves folyamata során az ügyféligények pontos felmérése alapján és további beszállító partnerekkel együttműködésben készültek el az egyes informatikai hálózatszegmensek és kiberbiztonsági megoldások részletes tervei, illetve a megvalósításhoz szükséges eszközök listája. A minőségbiztosítás keretében a telepített megoldások kivitelezési minősége, működési paraméterei és a felhasználók szempontjából nézve ellenőrizték a megoldások működőképességét.

Az információtechnológiai tanácsadást, az IT-megoldások szállítását, valamint a testre szabott fejlesztéseket kínáló cég néhány háttérinformációval világította meg, hogy

miért is lett a Mol Campus – ahogy Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató az átadón mondta – a „jövő épülete”.

Nos, az alábbiak miatt:

  • Az épületet 325 darab IT-hálózati- és kiberbiztonsági eszköz, emellett több mint 700 Wi-Fi Access Point szolgálja ki. Összehasonlításképp egy átlagos irodaházban 40-45 hálózati eszköz és jellemzően 150-200 Access Point található. 
  • Az informatikai hálózat felépítéséhez több mint 650 kilométernyi réz UTP-kábelt, és több mint 80 kilométernyi, 48 szálas optikai kábelt használtak fel.
  • Az épületben a legmodernebb, többrétegű információ- és kiberbiztonsági megoldásokat tervezték és valósították meg.
MOL Campus,
IT hálózat, kiberbiztonság,
Fotó: Mol Campus
  • A Campus épületének informatikai megoldásai az átlagnál is fokozottabban, többszörösen biztosítva érik el mind a Mol adatközpontjait, mind a felhőalapú szolgáltatásokat és az internetet. A cég a tesztelés során ellenőrizte a rendszer magas fokú rendelkezésre állását, így igazolva, hogy akár két hálózati eszköz vagy két távközlési vonal együttes kiesése sem okoz szolgáltatási problémát a biztosított funkciókban. Ez a hazai irodaházak tekintetében különlegességnek számít, mivel általában egy fő- és egy tartalékvonalat működtetnek, itt ennél fokozottabb üzembiztonságot kellett elérni.
  • A vezeték nélküli internetelérés nemcsak a dolgozók számára biztosított, hanem a Mol által meghívott látogatóknak, illetve a kilátóterasz és a panorámaétterem vendégeinek is.
  • Az IT-hálózat több mint ötvenféle audio-video-, IoT-, épületautomatizálási és épületmenedzsment-, illetve fizikai biztonsági rendszer számára biztosít elérést a Mol adatközpontjai, a felhőszolgáltatások és az internet felé. Ebben az irodaházban akár több ezer munkatárs is élőben követhet figyelemmel mondjuk egy online dolgozói fórumot.
  • Szintenként százas nagyságrendben elhelyezett szenzorok figyelik és reagálják le a változásokat. A dolgozói komfortérzet és az energiahatékonyság érdekében automatikusan kapcsolódik be a szellőzőrendszer, vagy húzódnak le az árnyékolók, ha nagyon besüt a nap. Huszonkilenc emeletet természetesen senki nem jár végig, hogy a kollégák után lekapcsolja a villanyt, így mozgásérzékelők jelzik a rendszernek, ha már valahol nincs szükség a világításra. Világszinten is újdonságnak számít, hogy az IoT-rendszerek naponta több tíz gigabájtnyi adatot szolgáltatnak automatikusan az épületről, amit mesterséges intelligencia dolgoz fel, és ennek alapján vezérli az épület automatizálását.
MOL Campus,
IT hálózat, kiberbiztonság,
Fotó: Mol Campus

Kik állnak a fejlesztés mögött?

A (korábban S&T AG, ma már) Kontron AG néven futó globális vállalatcsoport egyik legprosperálóbb tagja a magyar leányvállalat, amely széles körű IT-szolgáltatásokra koncentrál az IT-hálózat építésétől a biztonsági megoldásokon át egészen az SAP bevezetéséig vagy a legújabb IoT- és fejlesztési trendekig. Mi sem bizonyítja jobban a hazai egység stabilitását, mint az, hogy a vállalat öt év alatt megduplázta az árbevételét, amely ma már 32 milliárd forint felett jár. 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.