Április végéig az államháztartás központi alrendszere 2709,7 milliárd forintos hiánnyal zárt – derült ki az államháztartás Pénzügyminisztérium által közzétett első négyhavi adataiból. Eszerint a központi költségvetés 2671,6 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 39,3 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 77,4 milliárd forintos hiányt mutattak.

Pro-European Union Political Advertising in Budapest
The Hungarian Parliament building in Budapest, Hungary, on Wednesday, April 19, 2023. Hungary Prime Minister Viktor Orban has been the target of fierce criticism from its European Union and NATO allies for maintaining close ties with Russia since President Vladimir Putin invaded Ukraine. Photographer: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images
Fotó:  Getty Images

Március végén még az államháztartás központi alrendszere 2089,7 milliárd forintos hiányon állt, tehát csak áprilisban 620 milliárd forinttal nőtt a deficit,

ezzel az egész évre tervezett hiány 79 százaléka teljesült. A hiánypálya idén jó eséllyel követi a gazdaság kétarcúságát, míg az első fél évben alacsonyabban teljesülhetnek az állam bevételei, az év második felében az élénkülő aktivitással együtt nőhetnek az államháztartás bevételei, javítva a költségvetés helyzetét.

A Pénzügyminisztérium azt közölte, hogy az év első négy hónapjában a lakástámogatásokra fordított kiadások összege 283,3 milliárd forint volt, ez az előző év azonos időszakához viszonyítva 106,4 milliárd forinttal teljesült magasabban. Az eltérés fő oka az esetében megnövekedett kifizetés, melyet a Magyar Államkincstár folyamatos feldolgozás mellett folyósít. 

Az állami kiadásainak összetétele is bővült, mivel 2023-ban a magasépítési beruházások mellett nagymértékben fejlődik a közlekedési infrastruktúra fejlesztése is. Az egyedi és normatív kiadásokon belül a rezsivédelmi kiadásokkal összefüggésben április végéig 848,5 milliárd forintot fordítottunk a távhőszolgáltatók és a lakossági villamos energia és földgáz egyetemes szolgáltatás kompenzációjára.

Mindezek mellett meghaladták az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra és a gyógyító-megelőző ellátásra fordított összegek is. Nyugellátásokra 2136,2 milliárd forintot, míg a gyógyító-megelőző ellátásra 742,7 milliárd forintot fordítottunk április végéig.

Hangsúlyozzák ugyanakkor: a kormány elsődleges célja, hogy az elhúzódó háború és a nyomában járó szankciós közepette is megvédje a családokat, megőrizze a munkahelyeket és a nyugdíjak értékét. A 2023-as költségvetésben közel négyszeresére emelt Rezsivédelmi Alapon keresztül a kormány továbbra is Európa legnagyobb rezsitámogatását garantálja a magyar családoknak, a vállalkozásoknak és az önkormányzatoknak.

A kormány a veszélyes nemzetközi környezetben is javítja az egyensúlyi mutatókat, csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot

– fogalmaztak a közleményben.