BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vasárnaptól közvetlen légi járattal elérhető lesz Üzbegisztán

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
2024-ből heti három, 2025-től heti öt járatpár lesz. Szijjártó Péter szerint Üzbegisztán fontos partnerünk.

Vasárnaptól közvetlen légi járat köti össze Magyarországot Üzbegisztánnal, s szeptembertől heti két, januártól három, 2025-től pedig négy járat közlekedik majd Budapest és Taskent között – jelentette be a tárca közlése szerint szombaton Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető a Laziz Kudratov üzbég ipari és kereskedelmi miniszterrel közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy a sikeres előkészítő munka nyomán vasárnap megérkezik a magyar fővárosba a Qanot Sharq légitársaság első járata, amely szeptembertől hetente két alkalommal fog közlekedni a két ország között.

Király Márton / Szijjártó Péter Facebook
Üzbég légijárat, repülő, Üzbegisztán
Fotó: Király Márton / Szijjártó Péter / Facebook

A bejelentés szerint a jövő év elejétől a járatok száma heti háromra, majd 2025-től heti négyre bővül. Szijjártó Péter kiemelte, hogy a járatindításra tekintettel megnövelték a taskenti magyar nagykövetségen a konzulok létszámát, illetve meggyorsították a vízumkiadást, így az üzbégek az eddigieknél zökkenőmentesebben utazhatnak hazánkba, és ugyanez igaz fordítva is.

A tárcavezető azt is kiemelte, hogy Magyarországhoz hasonlóan Üzbegisztán is a nukleáris energiában látja a biztonságos, olcsó, megbízható ellátás garanciáját, és Taskent is új atomerőművet kíván építeni, ráadásul szárazhűtéses technológiával, amelyből a legjobbat magyar vállalat tudja biztosítani.

Megállapodás született arról, hogy amennyiben előrelépés történik a nukleáris projektben Üzbegisztánban, akkor a magyar szárazhűtéses technológia felhasználására kerül sor, amely több százmillió eurós közös orosz–üzbég–magyar nukleáris együttműködést fog jelenteni

– ismertette a külügyminiszter.

Szijjártó bízik benne, hogy az új légi járat friss lendületet adhat a gazdasági kapcsolatoknak, s ezzel kapcsolatban üdvözölte, hogy a magyar gyógyszeripari cégek már megvetették a lábukat a közép-ázsiai államban. Hozzáfűzte, hogy a Richter immár két termékének helyi gyártásáról folytat tárgyalásokat, a Meditop pedig megnyitotta az irodáját és beruházásokat készít elő az országban.

Az OTP egy közös befektetési alap létrehozásáról egyezett meg az üzbég állami beruházási alappal 100 millió dollár értékben.

A tárcavezető megjegyezte, hogy jól halad az előkészítése a Taskent melletti különleges ipari övezetnek, ahol a magyar beruházók kedvezményes szabályok között működhetnek. Tudatta, hogy az év végére készen fog állni minden, és tucatnyi cég máris érdeklődik a lehetőségek iránt. Szintén fontos eredménynek tartja, hogy évente 170 üzbég diák ösztöndíjjal tanulhat a magyarországi egyetemeken, és erre legutóbb csaknem 800-an pályáztak.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.