BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csok: mindenki a kormányra vár, hamarosan jöhetnek a támogatásátalakítás részletei

Előreláthatólag már nem kell sok víznek lefolynia a Dunán, hogy kiderüljön, milyen változások lesznek 2024. január elsejétől a családi otthonteremtési kedvezmény (csok rendszerében. Az egész kedvezményes program eddigi legnagyobb eredménye, hogy amennyiben a csok keretében tett gyermekvállalások teljesülnek – a 2016-tól 2022-ig vizsgált időszak adatai alapján – a konstrukciót igénylő családok termékenységi mutatói meghaladják a 2,1 értéket, amely biztosítaná a népesség reprodukcióját ezen famíliák körében.

Egyelőre pontos részletek még nem láttak napvilágot az új lakástámogatási rendszerről, az viszont már tudható, hogy a kormány a nem falusi csokot kivezeti és a helyébe egy ennél is hatékonyabban működő új támogatási formát indít csok+ néven. Ennek feltételeiről azonban egyelőre nem derült ki semmi konkrétum. Az ugyanakkor valószínű, hogy 2024-től az újonnan megszületett gyerekek után járhat majd támogatás, így jó eséllyel kizárólag fiatal házaspárok számára lesz elérhető. A jól működő falusi csokot ugyanakkor megtartják, illetve kibővítik: az úgynevezett preferált kistelepüléseken a jelenleginél kedvezőbb feltételekkel lesz elérhető a támogatás. 

CSOK
A falusi csok esetén pozitív változás lesz: egyes helységekben a mostaninál kedvezőbbé válnak a feltételek
 Fotó: Mirkó István /  Magyar Nemzet

Az egyiknek várnia, a másiknak sietnie érdemes

Mivel a falusi csok összege jövő évtől jelentősen emelkedik, így aki ezt venné igénybe, annak a Bankmonitor.hu tanácsa szerint érdemes várnia. Például használt lakás vásárlására – amennyiben ezzel egyidejűleg korszerűsítést és/vagy bővítést is terveznek, gyerekszámtól függően 1–15 millió forint kapható 2024-ben, ami kedvezőbb a jelenlegi 0,6–10 milliós összegnél. Szintén emelkedik a meglévő ingatlan korszerűsítésére igényelhető összeg is, a jelenlegi 0,3–5 millió forint helyett 2024-től 0,6–7,5 millió forint lehet a vissza nem térítendő támogatás. 

Ráadásul a falusi csok mellé jövőre is igényelhető lesz a felettébb olcsó, maximum 3 százalékos kamatú csok-hitel, amelynek összege gyerekszámtól függően 10–15 millió forint lehet.

Amennyiben egy család még a jelenlegi feltételekkel igényelnének csok támogatást év végéig, nagyon kell sietniük. A lakásvásárlás és a hiteligénylés hosszadalmas procedúrának számít, egy lakáshitel átlagos átfutási ideje például 1-1,5 hónap, amennyiben minden zökkenőmentesen zajlik. Még hosszabb a folyamat akkor, ha lakást is el kell még addig adni, különösen akkor, ha csokkal vették, és az új ingatlanra szeretnék azt átvinni. Erre rímel a Magyar Nemzeti Bank szeptemberi Hitelezési folyamatok kiadványában szereplő megjegyzés is: 

A családtámogatási intézkedések feltételeinek 2024. január 1-jétől életbe lépő változásai az idei év hitelkeresletére is kihatnak: a falusi csok esetében elhalasztott, míg a városi csok esetében előrehozott keresletet várnak a bankok.

Mindenesetre az biztos, hogy érezhető élénkülést hozhatnak a visszafogott lakáspiacra azok a többgyermekes családok, akik szeretnék kihasználni az év végén megszűnő nagyvárosi csok adta kedvezményeket. 

Ősz elején már voltak módosítások

A jelenleg működő csokra szeptember 1-jétől még vezetett be néhány szigorítást és könnyítést a kormány. Rövidült a gyermekvállalás határideje, és van olyan könnyítés, amelyet visszamenőleg is alkalmaznak. Mint megírtuk, szeptember elsejéig legfeljebb két vállalt gyermek után járt a támogatás, ma már azonban a csok valamennyi formája igényelhető: akár három vállalt gyermek mellett is, így például használt lakás vásárlásánál is. Szeptemberig csak két gyermeket lehetett előre vállalni. Mindezzel párhuzamosan a gyermekvállalási határidő némiképp szigorodott. Egy vállalt gyermeknél négy, két vállalt gyereknél nyolc, míg három vállalt gyereknél tíz év áll rendelkezésre. Szeptemberig az emelt, 10 millió forint összegű csoknál a vállalt gyerekszámtól függetlenül a határidő tíz év volt. Például, ha egy pár a két meglévő gyermeke mellé harmadikat is vállalt, akkor a harmadik gyerek megszületésére tíz évük volt korábban, míg szeptember 1-jétől négy éven belül meg kell születnie a babának ahhoz, hogy teljesüljön a támogatási feltétel. 

Fontos, hogy a módosított határidőket a már folyamatban lévő igénylésekre nem alkalmazhatják. A jogalkotó ebben a kérdésben is keményebb feltételeket szabott. 

Ha a pár vállalt gyermekre vette igénybe a csokot, és önként visszafizeti a kapott támogatást a gyermekek megszületése előtt, akkor a támogatás összegén felül még büntetést is kap. 

CSOK
Ha nem sikerül a szerződéskötéskor vállalt három gyerek, nem szükséges büntetést fizetni a támogatott hitelre.
Fotó: Mirkó István /  Magyar Nemzet

Ez az emelt, 10 millió forint összegű csok esetében a Ptk. szerinti büntetőkamat ötszöröse, de legfeljebb 5 százalék. Ugyanakkor jó hír, hogy szeptember 1-jétől a tb-jogviszony szüneteltetése nem minősül megszakításnak, vagyis ezzel együtt is teljesülhet az egybefüggő kétéves tb-jogviszony, ami a csok igényléséhez elvárás. További könnyítés az ősz kezdetétől, hogy ha nem sikerül a szerződéskötéskor vállalt három gyerek, nem szükséges büntetést fizetni a támogatott hitelre. Ugyanis a jelenleg érvényben lévő rendelet alapján már két gyermek is elégséges lesz a 10 milliós támogatott hitelhez.

A számok önmagukért beszélnek

„A magyar családpolitikánk egyik fontos pillére az otthonteremtés, ami a családalapítás egyik legfontosabb feltétele. A csok a hazai családpolitika zászlóshajója, amely 2016 óta nyújt segítséget azoknak a gyermekes családoknak, akik újabb, nagyobb, korszerűbb otthonba szeretnének költözni” – foglalja össze közös tanulmányában Papházi Tibor a Kopp Mária Intézet (KINCS) kutatója és Pári András kutatási vezető a Kapocs című negyedévente megjelenő intézeti kiadványban. 

Szerződések száma és aránya naptári féléves időszakok szerint
 

A csok bevezetése óta számottevően megemelkedett a megkötött szerződések száma: a 2016-os bázisévhez képest 2022-ben 82,5 százalékkal több szerződést kötöttek a Magyar Államkincstár (MÁK) adatai alapján, bár a legtöbb szerződéskötésre ez idáig 2021-ben került sor. Az elmúlt hét évben összesen 203 ezer család vette igénybe a csokot, közülük csaknem 69 ezer esetben csok hitelt is felvettek. 2022-ben 47 342 szerződést kötöttek, aminek 30 százaléka volt kamattámogatott hitelszerződés.

CSOK
A használt lakásokat érintő szerződések száma 2022-ben 2016-hoz képest alig változott, a 2021-es csúcsévhez képest viszont ötödével csökkent.
Fotó: Shutterstock

„A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) főbb eredményei, 2016–2022” című összefoglalóban a szerzők részletekre is kitérnek. A statisztikai adatok szerint az új lakásokat érintő szerződések száma 2022-ben 27,2 százalékkal volt több, mint 2016-ban. A falusi csokra irányuló szerződések száma még nagyobb mértékben, 2,3-szeresére nőtt tavaly 2016-hoz képest. A kamattámogatott hitelekre vonatkozó szerződések száma a 2016-os bázisévhez képest közel ötszörösére nőtt az elmúlt évben. Míg a használt lakásokat érintő szerződések száma 2022-ben 2016-hoz képest alig változott, a 2021-es csúcsévhez képest ötödével csökkent. Tavaly nagy ingadozás figyelhető meg a szerződéskötésekben, hiszen 2022 első felében az előző év azonos időszakához képest még alig volt visszaesés, a második fél évében viszont megközelítőleg 40 százalékkal csökkent a használt lakás vásárlásához kapcsolódó csok szerződések száma. 

A visszaesés 2022-ben minden településtípusban megmutatkozott. 

A csokot igénylők családok közül minden második személy a 30–39 éves korosztályba tartozott. Míg a vissza nem térítendő támogatások összege 2016-ban 66,9 milliárd forint volt, addig 2022-ben 107,4 milliárd forint, ami 60,5 százalékos növekedést jelentett. 

CSOK-szerződéskötések száma féléves idősorban
 

A szakemberek szerint a csok egyik legnagyobb eredménye, hogy a szerződésekben előre vállalt gyermekek száma 2022-ben meghaladta a 21 ezer főt. 

Összevetve a meglévő és a vállalt gyermekek számát, megállapítható, hogy 2022-ben az előző évekhez képest a családok átlagosan kevesebb meglévő gyermekkel és több gyermek vállalásával kötötték a csokkal érintett szerződéseket. 

2016-ról 2022-re 75,8 százalékkal emelkedett az előre gyermeket vállaló családok száma, míg a vállalt gyermekeké 79 százalékkal és az egy családra jutó átlagos előre vállalt gyermekek száma 0,51-ről 0,63-ra emelkedett. A szerzőpáros megállapítása optimizmusra ad okot: „Amennyiben a csok keretében tett gyermekvállalások teljesülnek, a vizsgált időszak adatai alapján a csokot igénylő családok termékenységi mutatói meghaladják a 2,1 értéket, amely a szakirodalom szerint biztosítaná a népesség reprodukcióját ezen famíliák körében.” 

A legfontosabb változások a 2016-os kormányrendeletek hatálybalépése óta:

  • 2016-ban a jogosultságot biztosító gyermek életkora 20-ról 25 évre nőtt, és a magzat is gyermeknek minősül már a várandósság 12. betöltött hetét követően.
  • 2017-től az igénylő esetleges elhalálozása esetén az egyenes ági rokona, házastársa, élettársa is tulajdonjogot szerezhet a csokos ingatlanban anélkül, hogy vissza kellene fizetnie a támogatást.
  • 2018-ban a feltételek egységesítésének érdekében a meglévő ingatlantulajdonra vonatkozó korlátozást eltörölték, a kétgyermekesek is jogosultakká váltak a 10 millió forint 3 százalékos kamatozású kedvezményes lakáshitelre új építésű ingatlanok esetében, a háromgyermekesek pedig immár 15 millió forint kedvezményes lakáshitelre; könnyebbé vált a külföldről hazatérő magyarok hozzájutása a támogatáshoz, valamint az igénylési folyamat is egyszerűbb lett.
  • 2019 júliusától eltörölték a 35 milliós értékhatárt az új ingatlanokra, és bevezették a falusi csokot, amely használt lakás és ház vásárlására, illetve a megvásárolt ingatlan felújítására, korszerűsítésére, kibővítésére vehető fel a preferált kistelepüléseken. Emellett a kamattámogatott csok-kölcsön felvétele használt lakás vásárlására is elérhetővé vált, az új lakásra járóval megegyező összeggel (a falusi csok tekintetében kedvezményezett településeken korszerűsítésre és bővítésre is felvehető 50 százalékos mértékben).
  • 2020-ban további adminisztrációs könnyítésekre került sor.
  • 2021. január 1-jétől a csokkal vásárolt lakások esetében nem kell illetéket fizetni, új lakásoknál az áfa 5 százalékra csökkent, illetve visszaigényelhető, a tetőtér-beépítés támogatása kibővült. 2021-től a nyugdíjasok is igényelhetik a csokot, ha megfelelnek minden feltételnek és dolgoznak a nyugdíj mellett. 2022-től lehetőség van arra, hogy a csok több alkalommal is felvehető legyen, amennyiben a támogatott személyek által a korábban vállalt gyermek(ek) már megszülettek, és a benyújtott új igénylés megfelel az elbírálási szempontoknak, feltételeknek.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.