BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az idei hiányt a 300 milliárdos uniós előleg már nem menti meg, de az adósságcélt kipipálhatja a kormány

Teljesülhet a kormány 2023 végére kitűzött adósságcélja, így december végével várhatóan ismét a 70 százalékos szint alatt lehet a GDP-arányos államadósság. Bár a módosított hiánycél vélhetően nem jön össze, de legalább kisebb lehet, mint 2022-ben.

Jelentősen javíthatja a decemberi hiány mértékét az uniós előleg, és a kormányzati takarékossági intézkedések, az éves deficit azonban így is várhatóan valamivel magasabb lesz az 5,2 százalékos módosított célnál – mondta a Világgazdaságnak Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke. Varga Mihály pénzügyminiszter a héten bejelentette, hogy a RePowerEU forrásaiból 779,5 millió eurót, azaz közel 300 milliárd forintot utalt az Unió Magyarországnak.

VargaMIhaly_16
Varga Mihály bejelentette, hogy megérkezett 300 milliárd forint az EU-tól.
Fotó: Kurucz Árpád

Ugyan nem tudjuk, hogy decemberben az államháztartás hiánya pontosan hogyan alakult, ezt csak januárban teszi közzé a Pénzügyminisztérium, ám várhatóan jelentősen javíthatja a költségvetés pozícióját. Amire óriási szükség is van, hiszen novemberben a központi alrendszer 4074,3 milliárd forintos hiánnyal állt, ami jócskán felette van a költségvetési törvényben eredetileg rögzített 3400 milliárdos összegnek és a korábbi 3,9 százalékos GDP-arányos szintnek, illetve közelíti az az azóta módosított hiánycélt.

Piaci várakozások szerint az államháztartás hiánya az 5,2 százalékra módosított céllal szemben 6 százalék körüli lehet, ami még épp alatta van a 2022-es 6,2 százalékos deficitnek. 

Kovács Árpád szerint ugyanakkor a GDP-arányos államadóssággal így sem lesz gond, várhatóan sikerül az előzetesen kitűzött 70 százalékos szint alá szorítani az értéket. 

Még december közepén írtunk róla: egyre több jel utal arra, hogy nemcsak az idei, hanem nagy valószínűséggel már a jövő évi hiánycélt is elengedhette a kormány, legalábbis a korábbi időszak nyilatkozatai és a kormányban történt szerkezeti változtatások is erre utaltak. Bár Varga Mihály pénzügyminiszter a parlament költségvetési bizottságában határozottan állította, hogy a kormány tartani kívánja, és iránytűnek nevezte a 2,9 százalékos deficitcélt, Nagy Márton az Inforádió Aréna című műsorában már jóval megengedőbben nyilatkozott a magasabb hiányról.

A GDP-arányos államadósság alakulása
 Bár a hiánycélt elvéti a kormány, a GDP-arányos államadóssággal így sem lesz gond, várhatóan sikerül leszorítani az előzetesen kitűzött 70 százalékos szint alá. 

Ráadásul a jegybank korábbi alelnöke – akinek a súlya éppen most nőtt meg a kormányban a gazdasági kabinet élére történő kinevezésével és a Nemzetgazdasági Minisztérium létrehozásával – már többször beszélt arról, hogy a költségvetés legfőbb gondja a fogyasztási típusú adók elmaradása, így az egyensúlyt leginkább a fogyasztás támogatásával és élénkítéssel lehet helyreállítani, és biztosan nem a kereslet szűkítésével.

A magasabb hiánnyal szemben pedig Brüsszel is elnézőbb lehet. Korábban felmerült, hogy 2024-ben visszatér az unió a stabilitási és növekedési paktumhoz, amivel Magyarország a túlzott-deficiteljárás megindítását kockáztatná a 3 százalék feletti hiánnyal. Ennek viszont egyre kisebb az esélye, főleg azok után, hogy az uniós pénzügyminiszterek december 20-án megegyeztek egy reformtervről, ami nagyobb mozgásteret enged a költségvetési kérdésekben a tagállamoknak. Így például magyar javaslatra a jövőben a védelmi többletkiadásokat is figyelembe fogják venni a maastrichti hiányszint értékelésekor.

Varga Mihály az államháztartás jövő évi finanszírozási terveinek ismertetésekor elmondta, hogy jövőre tovább csökken az államadósság

a GDP 67 százalékára kívánják mérsékelni,

ezzel párhuzamosan egyre kedvezőbb a finanszírozás, a lakosságra tudnak egyre inkább támaszkodni.

A magyar államadósság-kezelés fő céljairól beszélve azzal folytatta: a lakossági tulajdonban lévő papírok 22 százalék körül fognak alakulni, az átlagos futamidőben nincs érdemi változás, nem akarták a futamidőt emelni. Hozzátette azt is, hogy idén több mint 40 ezerrel nőtt a lakossági állampapírt birtoklók száma.

Az adósságok éve lehet 2024 – sikeresen talpra állt az államkötvénypiac

Az amerikai államkötvények árfolyama hatalmas mínuszokat produkált az idén, a december azonban már a rali kezdetét jelentheti. A lendület pedig minden bizonnyal az államkötvénypiac jövő évére is átragadhat.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.