Magyar gazdaság

Egyre több bank és biztosító használ mesterséges intelligenciát, az MNB megvizsgálta ennek a veszélyeit

A Magyar Nemzeti Bank három bank és három biztosító esetében vizsgálta, hogy a munkafolyamatiakba beépített mesterséges intelligenciát hogyan használják. A vizsgálat célja annak felmérése volt, hogy milyen szabályozásokra van szükség ezen a teljesen új terepen a pénzügyi életben. A vizsgálat nem tárt fel szabálytalanságokat, de voltak olyan kezelendő problémák, amelyek orvoslására a központi bank ajánlásokat fogalmazott meg.

Informatikai felügyelési témavizsgálatot folytatott le több pénzügyi intézménynél az általuk alkalmazott gépi tanulást és mesterséges intelligenciát használó informatikai megoldások IT-biztonsági ellenőrzésére a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A vizsgálat három-három – az e megoldásokat már alkalmazó – bankra és biztosítóra terjedt ki. 

Coins and robotic hand, illustrationCoins on a laptop computer with a robotic hand.
Fotó: Getty Images

A felügyelet átvilágította a gépi tanulás és mesterséges intelligencia (GT-MI) alkalmazásának szabályozottsági, ellenőrzési, valamint a kontrollrendszerek hatékonyságát, az ezzel kapcsolatos szervezeti működést, a fejlesztési és üzembeállítási feladatokat, az IT architektúrát, az üzemeltetést, a logikai- és adatbiztonságot, illetve a jogosultságok kezelését. 

A hazai pénzügyi intézmények ma elsősorban az ügyfélazonosításkor, számlanyitáskor, marketingben, valamint az ügyfélkapcsolat-kezelésben (CRM) és kampánymenedzsment-folyamataikban alkalmaznak GT-MI-megoldást.

Mivel a GT-MI rendkívül friss kezdeményezés, még rá vonatkozó szabályozási keretrendszer is formálódóban van. Speciális külön szabályozás hiányában a témavizsgálat a pénzügyi intézmények, (viszont)biztosítók, befektetési vállalkozások és árutőzsdei szolgáltatók IT-rendszerének védelméről szóló kormányrendelet, illetve az MNB-nek az IT-rendszer védelméről szóló ajánlása alapján zajlott. Az MNB a téma újdonsága miatt szervezetén belül külön munkacsoportot hozott létre az új, egyedi vizsgálati módszertan kidolgozására és alkalmazására.

Forradalmi átalakulást hoz a vállalati világban a mesterséges intelligencia

A jövőben a vállalatok és a pénzintézetek napi működésében és életében egyre jelentősebb szerepet tölt majd be a mesterséges intelligencia – derült ki azon a tanácskozáson, amelyet az MBH Bank, hazánk egyik vezető hitelintézete szervezett vállalati ügyfelei számára a múlt héten. A tanácskozáson neves hazai szakértők osztották meg véleményüket a hallgatósággal a mesterséges intelligenciáról.

A GT-MI IT-biztonsági kérdései mellett 

az MNB olyan specifikus kockázatokat is áttekintett, hogy az érintett bankok, biztosítók által alkalmazott megoldás hogyan illeszkedik az intézmény stratégiájába, illetve hogy a folyamatokkal kapcsolatos döntéseket kellő szakértelem bevonásával, specifikus kockázatelemzéssel hozták-e meg. 

A vizsgálat kiterjedt arra is, hogy a pénzügyi intézmények megfelelően kezelték-e az ügyfelek személyiségi jogait, a személyes, a különleges (akár biometrikus) adatokat.

Az MNB vizsgálta, hogy az intézmények gondoskodtak-e a tömeges összekapcsolt adatok védelméről, számoltak-e a modellből történő visszafejtés lehetőségére. Vizsgálati téma volt, hogy automatizált döntéshozatal esetén az intézmény alkalmazott-e minőségi kontrollt, és hiba esetén felülvizsgálta-e a döntéseket. Felmérte-e a gyártói támogatás megszűnése esetén alkalmazandó eljárásokat, különös tekintettel a rendszeresen újratanítandó modellekre.

Fontos szempont volt, hogy a vizsgált bankok, biztosítók kitértek-e a GT-MI tanítása során az „adatmérgezés” (adatbázisokban szereplő hibás modellek, információk) felismerésére vagy a széles körben választott mintákkal történő tanításra a diszkrimináció kivédése érdekében. 

Az alkalmazott technológia jellemzőire vonatkozó tesztelések megtörténte mellett az MNB azt is vizsgálta, hogy az algoritmusok – különösen a folyamatos újratanítást igénylők – alkalmasak lehetnek-e egyes döntések felidézésére szükség esetén.

Az MNB témavizsgálata nem tárt fel a jelenlegi jogszabályokat sértő kockázatokat, hiányosságokat. 

A felügyelet ugyanakkor több olyan (az intézményeknek vizsgálati levélben elküldött) javaslatot is megfogalmazott, amelyek – bár nem jogszabálysértő, ám mégis kezelendő – problémákra vonatkoznak. Ezek főként a kockázatelemzés, szabályozottság, tesztelések hiányából vagy nem teljes körű voltából fakadtak.

A témavizsgálat célja az volt, hogy az MNB megismerje a GT-MI mai felhasználási területeit, és értékelje egy ezzel kapcsolatos esetleges felügyeleti iránymutatás szükségességét, illetve elkészült módszertanát beépítse általános IT-felügyeleti vizsgálati módszertanába. Így a GT-MI-megoldások vizsgálata az MNB további átfogó vizsgálataiban is kiemelt fókuszt kap.

 

bank biztosító mesterséges intelligencia MNB
Kapcsolódó cikkek