A három éve hibamentesen és biztonságosan működő Azonnali Fizetési Rendszer új szolgáltatásainak bevezetésére új határidőt adott a Magyar Nemzeti Bank. A fejlesztések ütemezett bevezetése lehetőséget teremt a pénzforgalmi szolgáltatóknak, hogy a lehető legbiztonságosabban implementálják a technikai újításokat, megteremtve a kényelmes és mindenki számára azonnali fizetési alternatívákat a bolti, a személyek közötti és a számlafizetésekre.

Middle,Aged,Hispanic,Business,Manager,Ceo,Using,Cell,Phone,Mobile
Fotó: Shutterstock

Az azonnali fizetés kialakítása és bevezetése során az MNB célja egy olyan hazai fizetési megoldás létrehozása volt, amely minden fizetési helyzetben olcsó, biztonságos és valós alternatívát kínál azoknak, akik elektronikusan szeretnének fizetni. A hazai azonnali fizetés bevezetése nemzetközi összehasonlításban is sikeresnek tekinthető, hiszen nagyon gyorsan az összes átutalás jelentős része azonnalivá vált, köszönhetően annak a magyar sajátosságnak, hogy minden pénzforgalmi szereplőnek kötelező jelleggel biztosítani kell az azonnali fizetést ügyfelei számára. 

A rendszer 2020. márciusi indulása óta több mint 640 millió átutalás teljesült kevesebb mint 5 másodperc alatt, és az ügyfelek a tranzakciók 43 százalékát már a normál banki üzemidőn kívül, azaz este vagy hétvégén indítják, kihasználva az új technológia előnyeit.

Három év hibamentes működés alapján az MNB úgy döntött, hogy érdemes továbbfejleszteni a rendszert, ezzel megteremtve egy kényelmes fizetési alternatívát a bolti, a személyek közötti és a számlafizetésekre. Az MNB a rendszer továbbfejlesztésének tervezése és megvalósítása keretében is kiemelt hangsúlyt fektetett az elérhető legmagasabb szintű biztonság megteremtésére, majd az ehhez szükséges új fejlesztéseket 2022 decemberében rendeletben írta elő. Az MNB célja az elektronikus pénzforgalmi tranzakciókhoz kapcsolódó biztonság megőrzésén túl az, hogy megteremtse az azonnali fizetésre épülő új típusú szolgáltatások teljes lefedettségét, hogy ezen szolgáltatások teljes értékű fizetési megoldást kínáljanak minden fizetési helyzetben.

Ezen új technológiák bevezetése meglehetősen komplex feladat a pénzforgalmi szolgáltatók és az elszámolóház számára, mivel a banki informatikai rendszereket és a központi elszámolási infrastruktúrát is fejleszteni kell. A központi rendszer és a pénzforgalmi szolgáltatók készültségi fokának figyelembevételével a Magyar Nemzeti Bank úgy döntött, hogy 

a fizetési kérelem kötelező fogadásának új határidejét 2024. április 1-jében, az egységes adatbeviteli megoldások kötelező beolvasásáét (QR-kódos, NFC-s, deeplinkes fizetés) pedig 2024. szeptember 1-jében állapítja meg.

A döntéssel az MNB elegendő időt kíván biztosítani a szektornak a szükséges fejlesztések magas minőségű végrehajtása mellett azok teljes körű tesztelésére is, a hibamentes indulás érdekében. Az új határidők továbbá lehetőséget biztosítanak arra is, hogy az azonnali fizetésre épülő új szolgáltatások bevezetéséig a bankszektor maradéktalanul megfeleljen a biztonsággal kapcsolatos MNB-elvárásoknak.

Az azonnali fizetésre épülő új szolgáltatások keretében a QR-kóddal és egyéb egységes adatbeviteli megoldásokkal kezdeményezett azonnali átutalások esetében egy központi hitelesítési megoldást vezetnek be 2024-ben, amely minden tranzakció hitelességét és sértetlenségét magas szintű, kriptográfián alapuló titkosítási megoldással fogja biztosítani. Az új szolgáltatásnak köszönhetően a fizető ügyfelek átutalási tranzakciói minden időpillanatban biztonságos módon lesznek elszámolva, ami garantálja, hogy a fizetéshez kapcsolódó adatok illetéktelenek számára hozzáférhetetlenek legyenek.