Ugyan az Erasmus-ügy változatlanul megoldatlan az Európai Bizottsággal, a hazai finanszírozású Pannónia Ösztöndíjprogram felsőoktatási pályázatait elbírálták, így az egyetemek és főiskolák kiírhatják a maguk pályázatait: tízmilliárd forint áll rendelkezésre a programban.
Évente mintegy tízezer diák vesz részt nemzetközi programokban, de most az Európai Bizottsággal fennálló vita miatt ez nem lehetséges, ezért hozták létre a Pannónia Csereprogramot – közölte Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára a TV2 Mokka című műsorában.
Kifejtette, hogy az – egyébként az idehaza az Erasmus-pályázatokat is kezelő – Tempus Közalapítvány elbírálta az egyetemek pályázatait a Pannónia Ösztöndíjprogramra, így az egyetemek kiírhatják pályázataikat a hallgatóiknak, oktatóiknak, kutatóiknak.
Hankó Balázs hozzátette: tízmilliárd forint áll rendelkezésre körülbelül nyolcezer diák és oktató csereprogramjára, amelyből nemcsak európai, hanem észak-amerikai vagy ázsiai egyetemekre is el lehet jutni akár néhány hétre, akár egy szemeszterre.
A programból kétmilliárd forintot arra szánnak, hogy a világ 250 legjobb egyetemére segítsenek eljutni a magyar diákoknak, oktatóknak, kutatóknak.
Havi 350-500 ezer forintos ösztöndíjjal támogatják a résztvevőket, és a tanulmányokat teljes mértékben elismerik.
A felsőoktatásért felelős államtitkár elmondta még, hogy a Pannónia Ösztöndíjprogram kapcsán az egyetemek most a bilaterális szerződések megkötésén dolgoznak, ezzel párhuzamosan kiírják pályázataikat a hallgatóiknak, oktatóiknak, kutatóiknak, hogy már ősztől külföldi egyetemen tanulhassanak, dolgozhassanak.
A Tempus közölte: az alapítványi fenntartású egyetemek mindegyike, 21 felsőoktatási intézmény küldött be pályázatot,
és ebben a körben a kuratóriumi döntés alapján hétmilliárd forintnyi mobilitási forráshoz jutottak. A mostani döntés alapján kiosztott forrásból több mint 4000 hallgatói mobilitás valósítható meg.
Hankó Balázs megismételte: „harcolnak Brüsszellel” és a hazai ellenzékkel, hogy ne ássák alá a magyar diákok sikereit, ám az Európai Bizottság „nem érdekelt a magyar fiatalok sikereiben”. Elmondta, hogy folytatják a tárgyalásokat Brüsszelben, hogy a magyar diákok ismét hozzáférjenek az Erasmus-programhoz, de „a Bizottság szándékosan húzza az időt”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.